VALİ DEN ANTAKYA BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Hatay Valiliği'nin koordine ettiği, Hatay İl Yenilik Platformu projesi kapsamında 3-6 Eylül tarihleri arasında düzenlenen, 17 Akdeniz ülkesinden ünlü şef ile gurmelerin katılacağı ''Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri'' başladı.

VALİ DEN ANTAKYA BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR PLAKETİ
Vali Ürgen Alanı’nda kortej yürüyüşü ile start alan ve Antakya Lisesi bahçesinde etkinlik açılış töreniyle devam eden organizasyonla bir taraftan Hatay mutfağının tanıtılması, diğer taraftan da dünyaca ünlü gastronomi profesörlerini buluşturarak bilgi, deneyimlerini ve kazanımlarını kendi ülkelerinde sunmaları için uygun bir ortamın olması amaçlandı. Organizasyona 17 ülke katılıyor. Bu ülkeler Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cezayir, Fas, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Lübnan, Malta, Monako, Slovenya, Tunus, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Portekiz ve Makedonya.6 Eylül’e kadar sürecek etkinliklerde sergiler, sempozyumlar, Akdeniz ülkelerinin yöresel lezzetlerinin sergileneceği standt tanıtımları, turizm ve ören yerlerinin ziyareti gibi birçok farklı etkinliğe yer verilecek.Vali Ürgen Alanı’nda kortej yürüyüşü ile start alan ve Antakya Lisesi bahçesinde etkinlik açılış töreniyle devam eden organizasyona Antakya Belediyesi’ni temsilen Başkan Vekili Halil İbrahim Toysal katılım gösterdi.Belediye Başkan Vekili Toysal açılış töreninde yaptığı açıklamada; “Medeniyetler beşiği, barış, kardeşlik ve hoşgörü kenti Antakyamızda böylesine anlamlı bir etkinliğin düzenleniyor olmasından dolayı duyduğum memnuniyeti ifade ediyor, gerek ülkemizin gerekse dünyanın çeşitli yerlerinden şehrimize gelen siz değerli konuklara şehrimize hoşgeldiniz diyorum. Bu vesileyle, 3-4 Eylül tarihlerinde bir çalışma ziyareti için şehir dışında bulunmasından ötürü etkinliğe katılamayan Antakya Belediye Başkanımız Sayın İsmail Kimyeci’nin sizlere en derin sevgi, saygı ve selamlarını iletiyorum. Antakyamız, bilinen 8000 yıllık tarihi geçmişiyle, üç semavi dinin temsilcilerinin, farklı inançlara, farklı mezheplere mensup insanların asırlardır barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşadığı, ezan ve çan seslerinin aynı anda duyulabildiği Türkiye’nin ve dünyanın müstesna şehirlerinden biri konumundadır.
 
Antakyamız, Hatayımız tarih, kültür ve medeniyetler şehridir. Son yıllarda yapılan hizmet ve yatırımlarla büyük bir kalkınma hamlesi içindedir. Uluslararası standartlarda Havaalanı, 4 ve 5 yıldızlı otelleri, inanç turizmi, kaplıca ve deniz turizmi, daha birçok farklı zenginliği ile büyük bir gelişim kaydetmektedir. Aynı zamanda Antakyamız, tarihi ve kültürel dokusuna, medeniyet birikimine paralel olarak, 600’ün üzerinde yemek çeşidiyle de zengin bir sofra kültürüne sahiptir. İnanıyorum ki, Hatay Valiliğimizin öncülüğünde düzenlenen ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliği, ilimizin ve konuk ülkelerin muhteşem yemekleriyle damaklara hitap ederken, birbirinden renkli etkinliklerle de gözlere ve gönüllere hitap edecektir. Şehrimizin bu zenginliklerimizin tanıtılması, tüm dünyaya duyurulması, binlerce yıllık tarihi geçmişiyle birlikte, yine tarihi çok eski olan yemek kültürümüzün tanınmasını sağlayacak bu güzel etkinliğe tüm emeği geçenleri yürekten kutluyorum.” dedi.Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, açılış töreninde ‘Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri’ etkinliğine destek ve katkılarından ötürü Antakya Belediyesi’ne teşekkür plaketi takdim etti.Antakya Belediyesi’ni temsilen teşekkür plaketini Vali Celalettin Lekesiz’den Antakya Belediyesi Başkan Vekili Halil İbrahim Toysal aldı.Hatay Valiliği'nin koordine ettiği, Hatay İl Yenilik Platformu projesi kapsamında düzenlenen ‘Akdeniz Hatay Mutfak Günleri’, Antakya merkezle birlikte Hatay’ın ilçelerinde 6 Eylül’e kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.