Vali Lekesiz ABD temaslarına başladı

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) düzenlenen çalışma ziyareti kapsamında temaslarına başladığı bildirildi.
Vali Lekesiz ABD temaslarına başladı
  Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Vali Lekesiz'in TKDK Hatay İl Koordinatörü Savaş Özgürsoy ve il koordinatörlüğü personelinden oluşan heyet ile birlikte Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Namık Tan ve eşi Figen Tan'ın büyükelçilik konutunda heyet onuruna verdiği yemeğe katıldığı belirtildi.
     Brüksel'de bulunan Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Haydar Berk'in de bulunduğu yemekte bir konuşma yapan Büyükelçi Tan, ''Kendi ilimin Valisi Lekesiz'i ABD'de görmekten ve ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duydum. Lekesiz'in ABD gibi güçlü bir ülkeye belli projelerle gelmiş olmasından etkilendim. ABD'li yetkililerin ve Dünya Bankası yetkilileri, üzerinde çalışılmış, somut projeleri olan heyetleri dikkate alıyor'' ifadelerini kullandı.
     Lekesiz ise Büyükelçi Tan ve eşinin heyetlerini ağırlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ziyaret kapsamında, gerek ABD Tarım Bakanlığı ve gerekse Dünya Bankası nezdinde yapılacak temaslarda, ilin daha fazla kalkınması adına projeler geliştirebilmeyi ümit ettiklerini dile getirdi.
     Vali Lekesiz günün anısına Büyükelçi Tan'a, kente özgü mozaik ve ipek işlemeciliği örneklerinden oluşan hediyelerin yanı sıra ili anlatan bir de kitap hediye ettiği kaydedildi.
     ABD'ye düzenlenen çalışma programının 25 Şubat-2 Mart tarihleri arasında ABD Tarım Bakanlığı, Nebraska Tarım Bakanlığı ve Dünya Bankası Genel Merkezi'nde bir dizi temaslarda bulunmak, tarım ve kırsal kalkınmadan turizme, lojistikten sanayiye kadar birçok proje ile ilgili görüşmelerde yer almak üzere gerçekleştirildiği bildirildi.