VALİ LEKESİZ, AVRUPA BİRLİĞİ VE HİBE PROJESİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİNE KATILDI

        Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz Antakya Ticaret Borsası’nda düzenlenen Avrupa Birliği(AB) Destek ve Hibe Projesi Hazırlama Eğitimi Sertifika Töreni’ne katıldı.

VALİ LEKESİZ, AVRUPA BİRLİĞİ VE HİBE PROJESİ HAZIRLAMA EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİNE KATILDI
Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz 17.09.2010 Cuma günü saat 11.00’de Antakya Ticaret Borsası’nda düzenlenen Avrupa Birliği(AB) Destek ve Hibe Projesi Hazırlama Eğitimi Sertifika Töreni’ne katıldı. Törene ayrıca Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Şerefittin Canda, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, Antakya Ticaret Borsası Başkanı M. Ali Kuseyri, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça ile sertifika almaya hak kazanan teknik elemanlar katıldı.

        Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan, Devlet Planlama Müsteşarlığı tarafından onaylanan ve 2010 mali yılında açıklanan Mayıs-Haziran dönemi teknik desteğine, İl Tarım Müdürlüğü teknik destek talebi başvurusunda bulunmuştur. İl Tarım Müdürlüğü’nün “AB Hibe Projeleri Döngüsü Yönetimi, Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Eğitimi” konusunda yapmış olduğu teknik destek talebi başvurusu kabul edilmiştir. Böylelikle İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ile Antakya Ziraat Odası personellerinden oluşan 25 teknik eleman konu ile ilgili eğitime alınmıştır.

        Düzenlenen eğitim neticesinde sertifika almaya hak kazanan teknik elemanlara verilecek olan sertifika töreninin açılış konuşmasını yapan Tarım İl Müdürü Zabun, DOĞAKA tarafından açılan ‘Teknik Destek’ çağrısına başvuruda bulunduklarını ve bu başvurunun kabul edilmesi ile birlikte eğitime başlandığı belirterek, katılımcıların proje hazırlama, planlama ve uygulama konularında eğitimlerinin sağlandığını ifade etti.

        DOĞAKA Genel Sekreteri Serdengeçti yapmış olduğu konuşmada, teknik destek hibe programının amacının kurumlarımızın kurumsal kapasitelerini geliştirmek olduğunu belirterek, bu eğitimler neticesinde Tarım İl Müdürlüğü’nün dışarıdan profesyonel proje yazma şirketlerine ihtiyacı kalmadığını sözlerine ekledi.

        Proje uzmanı Prof. Dr. Akça yapmış olduğu konuşmada, bir ilde farkındalık yaratmanın proje kültürüyle başladığını ve bu kültürün gelişmesiyle artık insanların bireysel düşünmediklerini, ortak akıl hareketine başladıklarını ifade etti.

        Vali Lekesiz yapmış olduğu konuşmada;

        “Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği’ne aday ve potansiyel aday ülkelere 2007–20013 yılları arasında, idari ve hukuki alt yapılarını AB standartlarına eriştirebilmek, uygulama birliği sağlamak üzere Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) dediğimiz bir destek programı ortaya koydu. İl ve ülke olarak buradan ne kadar pay alabileceğimiz fevkalade önemlidir. IPA’nın beş bileşeni vardır. Bu bileşenlerden bir tanesi de Kırsal Kalkınma dediğimiz IPARD’dır. 2013 yılına kadar ülkemiz için sadece bu alanda ayrılan para yaklaşık 1 milyar 164 bin Avro’dur. Bu para bugün itibariyle kırsal kalkınma ajansı olan yirmi il arasında dağıtılacaktır. Bu paradan, bölgesinin geleceği ile ilgili doğru tasarlanmış, doğru kurgulanmış, bölgesinin özellikleriyle iyi örtüşen ve yapmış oldukları projenin sürdürülebilir olduğu konusunda muhataplarını ikna edebilen iller yararlanacaktır. Bu para illere eşit olarak dağıtılmayacak, daha iyi proje hazırlayan iller pastadan büyük pay alacak.

        Bu nedenle bizler, mali kaynakların nerelerden bulunabileceği, projelerin nasıl hazırlanabileceği, hibe kaynakların elde edilebilmesi, proje döngüsü v.b. konularda insan kaynaklarımızı iyi yetiştirmemiz lazım. Hiç şüphem yok ki, bir iki yıl sonra il genelinde proje hazırlama konusunda çok ciddi kapasite oluşacak.” dedi.

İl olarak son bir yıl içerisinde proje hazırlama konusunda yapılan çalışmaları da değerlendiren Vali Lekesiz;

“İl olarak bir yıl içerisinde yaklaşık 192 proje hazırladık. Bu projelerden 3 milyon 194 bin Avro değerinde 40 projemiz geçmiş durumda ve hala görüşülmekte olan projelerimiz vardır.

        Bu konuda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza, tüm birimlerimize, tüm sivil toplum örgütlerimizin mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

        Eğitimlerini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan personellere sertifikalarının takdim edilmesinin ardından tören sona erdi.