VALİ LEKESİZ:BÖLGEMİZ ZENGİN KAYNAKLARA SAHİP

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, bölgenin zengin kaynaklara sahip olduğunu belirterek, projeler hazırlayarak bunların değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
VALİ LEKESİZ:BÖLGEMİZ ZENGİN KAYNAKLARA SAHİP
Lekesiz, Hatay Defne Aroma ve Tıbbi Bitkiler Dernek Başkanı Semih Habip'in konuğu olarak kente gelen Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Koç'u kabul etti.
     Türkiye'nin bitki örtüsü zenginliğine dikkati çeken Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Türkiye'de 20 ilde Kalkınma Ajansları kuruldu. Destek verecek hususlardan biri de aroma bitkileri. İlimizde adaçayı anason, çemen, çörek otu, dağ çayı, meyan kökü, keşnir, lavanta, ısırgan otu gibi 51 çeşit tıbbi ve aromalı bitki var. Bölgemiz zengin kaynaklara sahip. Projeler hazırlanarak bunlar değerlendirilmeli.''
     Lekesiz, ilde tüm sivil toplum örgütlerinin, odaların, ortak çabasıyla iyi bir noktaya geldiklerini söyledi.
     Semih Habip de yeni kurulmuş olmalarına karşın bitkisel ürünler üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirtti.
     Prof. Dr. Hüseyin Koç da bölgede bulunan tıbbi aromalı bitkilerin değerlendirilmesi gerektiğini ve iyi bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.
     Bu arada İskenderun Sanayi Sitesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Remzi Çaylı ve Aşevi Müdürü Mehmet Doğan, Vali Lekesiz'i ziyaret ederek, derneğe katkısından dolayı plaket verdi.