Vali Lekesiz Cilvegözü Sınır Kapısı'nda

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısı yakınlarında bazı Türk tırlarının yakılması ve yağmalanması olayıyla ilgili, ''Tırlardan 19 tanesi sahiplerine teslim edildi, 9 tırın ise yakıldığı tahmin edilmekte'' dedi.
Vali Lekesiz Cilvegözü Sınır Kapısı'nda
 Lekesiz, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda ilgililerle güvenlik toplantısı yaptı.
     Lekesiz, toplantı sonrasında Cilvegözü Sınır Kapısı önünde yaptığı açıklamada, Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısı'nda bekleyen bazı Türk tırlarının yakıldığını, bazılarının da yağmalandığını belirtti.

     Söz konusu olayların, bölgede geçimini kaçakçılıkla ve benzeri işlerle karşılayan bağımsız gruplar tarafından yapıldığını değerlendirdiklerini ifade eden Lekesiz, ''Olayların ortaya çıktığı gün itibarıyla Suriye'de 30 Türk vatandaşına ait tırın bulunduğu tahmin edilmekte. Bu tırlardan 19 tanesi sahiplerine teslim edildi, 9 tırın ise yakıldığı tahmin edilmekte. Birkaç tırın ise Suriye içlerine götürüldüğü öğrenilmiş olup, bu konuda çalışmalar başlatıldı. Tırlarımızın en kısa zamanda sahiplerine teslim edilmesi hedeflenmekte'' diye konuştu.
     Suriye tarafında can güvenliğinin olmadığını, başta Türk vatandaşları olmak üzere kimsenin oraya gitmesini istemediklerini kaydeden Lekesiz, mağdur olan vatandaşlar ile görüşeceklerini ve devlet olarak yanlarında olduklarını belirtti.
     Bu arada Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısı'nda biriken tırların Türkiye'ye giriş yapmaya başladığı gözlendi.