VALİ LEKESİZ DEN ÇADIRKENTE BAYRAM ZİYARETİ

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ülkelerindeki olaylar nedeniyle Türkiye'ye sığınan ve Türk Kızılayı tarafından Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde kurulan geçici çadır kente yerleştirilen Suriyelileri ziyaret ederek, Kurban Bayramlarını kutladı.
VALİ LEKESİZ DEN ÇADIRKENTE BAYRAM ZİYARETİ
Vali Lekesiz, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mevlüt Aydın, Müftü Mustafa Sinanoğlu ile birlikte Reyhanlı'daki Hac Konaklama Tesisleri'nde bulunan çadır kentti ziyaret ederek, Suriyelilerle bayramlaştı.
     Çocuklara çeşitli hediyeler veren Lekesiz, daha sonra çadır kent alanında bulunan toplantı çadırında Suriyelilerin temsilcileriyle bir araya gelerek sorunlarını dinledi.
     Suriyelilerin bayram hüznünü yaşamamaları için çalıştıklarını ifade eden Lekesiz, onları evlerindeymiş gibi ağırlamaya gayret gösterdiklerini söyledi.

     Bayramların herkes için barış ve sevginin tekrar hatırlandığı müstesna günlerden olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti zor günlerinizde yanınızda. Sizin bayramda hüzün yaşamamanız için çalışıyoruz. Arzu ettiğiniz sürece burada kalabilirsiniz. Sevdiklerinizle çok daha güzel bayramlar geçirmenizi temenni ediyorum'' diye konuştu.     
     -Çadır kentte kalan Suriyeliler-    
     Suriyeli temsilciler de Türkiye'nin kendilerine sahip çıkıp kucak açmasına minnettar olduklarını kaydettiler.
     Yaklaşık 7,5 aydan bu yana Türkiye'de olduğunu ve çadır kentte kaldığını belirten Muhammed Feydo, bayramın çok güzel geçtiğini, Türkiye'ye teşekkür ettiğini, tüm eksikliklerinin karşılandığını söyledi.
     Ülkelerinden uzakta geçirdikleri bayramda çadır kentteki diğer Suriyelilerle bayramlaştıklarını belirten Feydo, bayram nedeniyle kendilerine kıyafet verildiğini ve mutlu olduklarını kaydetti. 
     Abdul Gaffar Mustafa da, bayramda çadır kentte namaz kıldıklarını ve barışın sağlanması için dua ettiklerini belirtti.
     Türkiye hükümetinin kendilerine bayramda şekerden tatlıya ve ete kadar her şeyi verdiğini ifade eden Mustafa, Türkiye'ye ve Türk halkına minnet borçlu olduklarını söyledi.
     Muayin Şeyh ise çok mutlu olduklarını, bayramda çocuklarına oyuncak dağıtıldığını ve güzel bir bayram geçirdiklerini kaydetti.