VALİ LEKESİZ ESKİ ANTAKYA EVİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, restorasyon çalışmaları devam eden Antakya Kültür ve Sanat Evi ile Kadın Aile Danışma Üretim Merkezi'nde incelemelerde bulundu.
VALİ LEKESİZ ESKİ ANTAKYA EVİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
 Lekesiz, İl Özel İdaresi bütçesinden ayrılan ödenekle kamulaştırılan iki eski Antakya Evi'nin Hataylıların hizmetine sunulacağını kaydetti.
     Kasım ayı sonunda hizmete girmesi planlanan Kadın Aile Danışma Üretim Merkezi'nde, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmayı hedeflediklerini ifade eden Lekesiz, şunları aktardı:

     '' Özellikle cam işlemeciliği, folklorik bebek yapımı, kağıt sanatları, dikiş-nakış, kilimcilik, ipekçilik, mozaikçilik, hasırcılık gibi kursların açılacağı merkezde, düşük gelir düzeyinde bulunan kadınlarımızın bu kurslardan yararlanmaları sağlanacak. Kurslarda öğrendiklerini günlük yaşama yansıtarak çalışmalarını kazanca dönüştürecek olan kadınlarımızın, hem kendi ayakları üzerinde durabilmeleri hem de aile bütçesine katkı sunmaları sağlanmış olacak. Öte yandan Hataylıların uğrak yeri olacak merkezde, ziyaretçiler üretim aşamasını yerinde görme imkânı bulacaklar. Bilginin ve eğitimin kazanca dönüştürülmesi ilin sosyal, kültürel ve turizm hayatına da canlılık getirecektir''

     Lekesiz, Kültür ve Sanat Evi'nde Aralık ayı sonunda tamamlanması planlandığını ve burada da kütüphane, okuma odası, sergi salonları, müzik ve drama atölyesi, el işleri, resim atölyesi, konferans salonu, kafeler ve idari odaların yer alacağını belirtti.
     Vali Lekesiz, geçmişte toplum hayatında önemli hizmetler vermiş olan bu yaşlı binaların yeniden hayat bulacağını, günlük hayatın içine çekileceğini ve bu güzel yapıları gezip görenlerin huzur bulacağını sözlerine ekledi.