Vali Lekesiz Haber Tadında Programının Konuğu Oldu

Hatay Günleri etkinliği için İstanbul’da bulunan  Vali Lekesiz, TRT Haber’de yayınlanan İnci Ertuğrul’un sunduğu ‘Haber Tadında’ programının konuğu oldu.
Vali Lekesiz Haber Tadında Programının Konuğu Oldu
İlimizin ve ülkemizin gururu Medeniyetler Korosu’nun da katılarak üç şarkı seslendirdiği programda Vali Lekesiz, İnci Ertuğrul’un sorularını yanıtladı. İlimiz hakkında izleyicilere bilgi veren Vali Lekesiz, Hatay’ın, tarihin ilk çağlarından beri gözde mekanlardan birisi olarak hep önemli olduğunu, tüm kadim uygarlıkların bir şekilde yolunu düşürdüğü ve insanlığın tarihine ilişkin pek çok ibretlik eseri ilimizde görmenin mümkün olduğunu ifade ederek, ‘Hatay’ın tarihini inceleyelim dediğinizde esasen doğrudan doğruya insanlığın ortak tarihini incelemeye başlarsınız. Hatay coğrafyası insanlığın ortak öyküsünün, ortak tarihinin yaşandığı yerdir.’dedi. Hatay’ın Doğu’dan Batı’ya Kuzey’den Güney’e tüm inanışların ve bunların şekillendirdiği inançların ve kültürlerin adeta geçit resmi yaptığı bir buluşma noktası olduğuna vurgu yapan Lekesiz, ‘Bu buluşmanın ortaya çıkarttığı zenginliği İstanbullularla buluşturacağız. Farklı bir yer görmek isteyen, farklı lezzetleri tatmak isteyen İstanbulluları Feshane’ye bekliyoruz.’dedi. Hatay’da günlük hayatın barış, huzur ve güven içinde devam ettiğini ifade eden Vali Lekesiz, ‘Hatay’a gelmek isteyen vatandaşlarımız planlarını ertelemesinler.
 
 Hatay’da günlük hayat tüm canlılığı ile devam ediyor. Sevgi, barış ve hoşgörü şehri Hatay’da bu ortamın verdiği huzurla insanların yüzleri hep güleçtir. Farklı bir şehir görmek, farklı lezzetler tatmak isteyen herkesi Hatay’a bekliyoruz.’dedi. Vali Lekesiz İstanbul’da Hatay Günleri etkinliğinin 07 Nisan 2013 Pazar günü saat 22.00’ye kadar devam edeceğini de hatırlatarak, ‘Vatandaşlarımızı önce fuara sonra da ilimize bekliyoruz. Hatay’da var olan toplumsal hoşgörünün mutfağa, el sanatlarına, sosyal yaşama, sınai ve zirai ürünlere yansımaları var. Hatay bir bereket coğrafyasıdır. Onlarca uygarlığın bugüne yansımış birikimlerinin özetini, Hatay’ın tarımını, kültürünü, turizmini, 600’ü aşkın yemek çeşidini fuarda bulmanız mümkün ve bizler sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız.’dedi. Vali Lekesiz, Medeniyetler Korosu’nun gücünü sevgiden aldığı için önce Hatay’ı, sonra bölgeyi ve Türkiye’yi de aşarak tüm dünyaya yani 7 milyara ulaşmaya doğru yoluna devam ettiğini ifade ederek, koronun  Aya İrini Kilisesi’nde konser vereceğini hatırlatarak İstanbulluları bu özel geceye davet etti. Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat ise, 120 kişilik koronun, Alevi, Sünni, Ermeni, Musevi, Katolik, Ortodoks gibi farklı din ve mezheplerden ve imam, rahip, rahibe, öğretmen, ev hanımı, öğrenci, hemşire gibi çeşitli meslek gruplarından oluştuğunu söyledi. Medeniyetler Korosu programda ‘Fakat Önce’, ‘Tala al bedru aleyna’ ve ‘Memleketim’ parçasını seslendirdiler.Program sonrasında sevilen sunucu İnci Ertuğrul’a ve program ekibine günün anısına ilimize özgü ipek ürünler hediye edildi.