Vali Lekesiz İlimizde Devam Eden Projeleri Anlattı

2012 yılı faaliyetlerinin anlatılarak 2013 yılı hedeflerinin paylaşıldığı İl İdare Şube Başkanları Toplantısı,  Vali Lekesiz’in başkanlığında Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Vali Lekesiz İlimizde Devam Eden Projeleri Anlattı
İlimizde devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Lekesiz, 33 bin metrekare kapalı alanı ile bugün itibarı ile ülkemizin en büyük müzesi olacak Hatay Yeni Arkeoloji Müzesi inşaatının bitme aşamasına geldiğini ve 29 Ekim 2013 tarihinde resmi açılışının yapılacağını söyledi. Hatay Devleti Müzesi’nin bitirilerek hizmete alındığını hatırlatan Lekesiz diğer çalışmaları da şöyle özetledi: ‘Habib-i Neccar Camii Meydan Düzenlemesi için, etrafında bulunan yapılar Adalet Bakanı  Ergin’in de büyük desteği ile Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından kamulaştırıldı ve Antakya Belediyesi tarafından etrafında yapılan meydan düzenlemesi bu yıl hayata geçirilecek. Medeniyetler Korosu Kültür ve Sanat Evi projesi 2 ay kadar sonra bitirilerek hizmete alınacak. İl Özel İdaremiz tarafından alınıp restore edilen eski bir Antakya Evi, Kadın Aile ve Danışma Merkezi olarak hizmete girdi ve burada yüzlerce kadınımız tarafından unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımız yeniden canlandırıldı ve gün yüzüne çıkartıldı. Yine İl Özel İdaremiz tarafından alınan eski bir Antakya Evi, 1 milyon 100 bin TL bedelle Türkiye’nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi olarak Nisan ayı sonlarında hizmete alınacak. Hatay Merkez Ulu Cami Restorasyonu 1.5 milyon TL harcanarak bitirilme aşamasına geldi. Kurşunlu Han’ın İl Özel İdare tarafından kamulaştırma işleminde hemen hemen tamamlanma noktasına gelindi ve kamulaştırmaya ilişkin ihale işlemleri başlatıldı, önümüzdeki günlerde sonuçlandırılacak ve bu yıl restorasyon işlerine başlanacak. Şenköy Sokak Sağlıklaştırma projesi yaklaşık 2.5 milyon lira bedelle bitirildi, ihalesi yapıldı ve çalışmalar başladı, bu yıl sonunda bitirilecek. Antakya Kalesi ve Surlarının relöve restitüsyon ve restorasyon projesinin hazırlanması işinin ihalesi yapıldı ve bitirilme aşamasına gelindi. St Pierre Kilisesi Restorasyonu Kaya Islahı Çevre Düzenlemesi işi yaklaşık 2 milyon 700 bin liraya ihale edildi ve bu yıl sonu bitirilmesi hedefleniyor. İlimizin 1.derecede deprem kuşağı üzerinde bulunması göz önüne alınarak 28 dönüm arazi üzerinde Afet  ve Acil Durum Yönetim Merkezi inşaatına başlanıldı, bu yıl sonu içerisinde bitirilecek
 
 Antakya Atatürk Stadı Kapalı Tribün ve müştemilatı yapımı yaklaşık 1.5 milyon lira bedelle bitirildi, Antakya Gençlik Merkezi yapımı ihalesi 2012 yılında yapıldı ve yaklaşık 3.5 milyon lira ile bir yıl içerisinde hizmete alınması planlanıyor. 25 bin kişilik tamamı kapalı tribünlü olmak üzere Hatay Stadyumu’ndan başka Antakya merkezde bin kişi kapasiteli ve gece aydınlatmalı Atletizm Sahası yapımı, standart ölçüde kurulan 2013 yılında Türkiye’de yapılan 5 salondan biri olacak olan Buz Pateni Salonu yapımı, 500 kişilik Spor Salonu yapımı, salon sporlarına uygun 7 katlı bina içinde antrenman salonu yapımı, 500 kişi kapasiteli Jimnastik Salonu yapımı, Antakya-Maşuklu Semt Sahası yapımı, Antakya-Avsuyu Semt Sahası yapımı gibi hizmetlerin 2013 yılında başlaması ve bir kısmının da bitirilmesi hedefleniyor. İlimiz insanının en duyarlı olduğu enerji konusunda da 2012 yılında önemli yatırımlar gerçekleştirdi. İlimizin ortak geleceği adına fevkalade memnuniyet verici yatırımlar zinciri hepimizin yoğun çabası ve çalışmasıyla bir bir hayata geçirilmektedir. Tüm bu hizmetlerin hayata geçmesinde desteği olan Adalet Bakanı Ergin başta olmak üzere, ilimiz Milletvekillerine, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, Üniversitemize, İl Genel Meclisimizin ve Belediye Meclisimizin Başkan ve Üyelerine, meslek odalarımıza, sivil toplum örgütlerimize, kurum ve kuruluşlarımızın, bölge teşkilatlarımızın temsilcilerine, vatandaşlarımıza teşekkür ederim.’ Toplantı, İl Jandarma Komutanı J.Alb.Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdür Vekili İzzettin Emre ve İl İdare Şube Başkanlarının 2012 yılı faaliyetlerini ile 2013 yılı hedeflerini anlatmaları, toplantıya katılan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin, mahalle ve köy muhtarlarının, vatandaşların soru ve taleplerini iletmesi ile devam etti.