Vali Lekesiz İMO'nun yeni yönetim kurulunu kabul etti

Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Hatay İnşaat Mühendisleri Odası'nın yeni başkanı Selim Harbiyeli ve yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.
Vali Lekesiz İMO'nun yeni yönetim kurulunu kabul etti
Lekesiz, kabulde yaptığı konuşmada, inşaat mühendisleri odasının toplumsal hayat ve şehirleşmeye büyük katkı sunduğunu söyledi.
     Gerek Hatay'da gerekse ülke genelinde yapı stokunda çok önemli sorunların bulunduğunu vurgulayan Lekesiz, yapılarla ilgili iyileştirme ya da dönüşüm planlarının afet olmadan önce yapılması gerektiğini ifade etti.
     Lekesiz, Hatay'da özellikle Antakya ve Samandağ ilçelerindeki eski binalarda yapı stokunun kötü durumda olduğuna işaret ederek, bu sorunun üstesinden gelmek için sadece valilik ya da belediyelerin değil ilgili tüm kurumların üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

     Yapılarda devletin getirdiği standartlara uymanın önemine değinen Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''İnşaat işinde kullanılan demirden kumuna kadar nasıl olması gerekiyorsa bu şartlara uymak gerekiyor. Bu iş, sahibi için ekstra masraf değil vatandaşın güvenliğini sağlamak için olması gereken şeylerdir. Bir önemli konu da inşaat işinde çalışan personelin sertifikalı olması konusu. Bu konuda da maalesef göz ardı edilen konulardan. Ustabaşından amelesine kadar tüm çalışanların eğitilmesi ve nitelikli hale getirilmesi çok önemli. Valilik olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.''
     Lekesiz, kanunlaşma aşamasında bulunan ''Kentsel Dönüşüm'' projesi ile yaşanan tüm sorunların üstesinden gelineceğini, vatandaşın mağdur edilmeden hasarlı ya da sağlam olmayan binaların yeniden yapılandırılmasının sağlanacağını ifade etti.
     İMO Başkanı Harbiyeli ise Antakya Belediyesi ile birlikte başlatılan Antakya Deprem Master Planı'nda önemli aşamalar kaydettiklerini, Türkiye'de bu konuda diğer şehirlere örnek olacak çalışmalar yürüteceklerini söyledi.
     2000 yılında yürürlüğe giren yapı denetim kanunu kapsamında bu dönemden sonra yapılan binaların yönetmeliğe uygun olduğunu anlatan Harbiyeli, bu yıldan önce yapılan binalarda kullanılan kumdan kaynaklanan önemli sorunların bulunduğunu, bunun için de Kentsel Dönüşüm projesinin yasalaşmasını beklediklerini dile getirdi.