VALİ LEKESİZ İN HASTANE ZİYARETİ

 Vali Lekesiz, sağlık hizmetlerinin kalitesinin, vatandaşın Devlete itibarı açısından ve insana verilen değer açısından son derece önemli olduğunu söyledi.
VALİ LEKESİZ İN HASTANE ZİYARETİ
Antakya Devlet Hastanesi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan Vali Lekesiz, ‘Sağlık hizmetlerinin kalitesine verilen değer, insana verilen değerdir, sağlık hizmetlerinin kalitesine gösterilen saygı insana gösterilen saygıdır. Sağlık hizmetlerinin kalitesizliğinden dolayı insanımız başka devletlerin vatandaşına imrenmemelidir. Memnuniyetle belirtmek isterim ki, bugün gelinen noktada ülkemiz başka ülkelere imrenen değil, kendisine imrenilen ülkeler listesine girmenin ve vatandaşlarına da bu huzuru yaşatmanın gururunu yaşamaktadır.’diye konuştu.Lekesiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan itibaren, çağdaş devlet olmanın gereklerini yerine getirmesi, insan kaynaklarını iyi yetiştirmesi, ekonomide, sanatta, sporda kısacası hayatın her alanında kaydettiği mesafe ile Büyük Önder Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyine yetişme konusunda epeyce yol aldığını ifade ederek, ‘Hayatın her alanında insanımıza verilen hizmetlerin en önemlilerinden birisi de sağlık hizmetleridir. Kaliteli sağlık hizmeti çağdaş devlet olmanın göstergesidir ve ülkemizde de sağlık hizmetlerinde çok büyük aşamalar kaydedilmiştir.’ dedi.
 
 Bebek ölüm hızı ve doğum sırasındaki anne ölüm hızının, sağlık hizmetlerinin kalitesini gösteren önemli göstergelerden olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, 2000 yılı itibarıyla, 0-1 yaş arasındaki her bin bebekten 28’i kaybedilirken 2012 yılı sonu itibarıyla bunun 10.03 bebeğe düştüğünü, doğum sırasında ölen anne oranı 2000 yılında her yüz doğumda binde 119 iken, bugün bunun 13.3’e düştüğünü, 2000 yılında hastanede yapılan doğum oranı yüzde 78 iken bugün yüzde 98’e ulaşıldığını kaydetti. Tıp biliminin asıl görevinin, insanlara hasta olmamayı öğretmek olduğunun da altını çizen Vali Lekesiz, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da önleyici hizmetin ilk sırada yer alması gerektiğine vurgu yaptı. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da, her mesleğin bir sonu olabileceğini ancak hekimliğin sonunun olamayacağını vurgulayarak, ‘Resmi olarak emekliye ayrılsalar da sağlık çalışanlarının mesleği, doğumdan ölene kadar geçerlidir.’ şeklinde konuştu. İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz da, ülkemiz genelinde ve ilimizde son yıllarda sağlık alanında yaşanan gelişmelere değindi. Meslekte 35 yılını dolduran hekimler adına konuşan Op. Dr. Fikri Yavuz ise, 37 yıldır bu mesleğin içinde olmaktan duyduğu mutluluğu, ‘Hekimlik, Allah’ın insana bahşettiği en güzel meslek olsa gerek.’ sözleriyle özetledi. Etkinlikte daha sonra, 2012 yılında emekli olan ve meslekte 35 yılını tamamlayan hekimlerle, 2012 yılında hayatını kaybeden hekimlerin yakınlarına hizmetlerinin anısına plaket verildi. Vali Lekesiz ve protokol üyeleri etkinliğin ardından sağlık personeli ile birlikte hastanenin yemekhanesinde öğle yemeği yedi. Etkinliğe, 2.Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Alb. Hasan Polat, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile sağlık personeli katıldı.