Vali Lekesiz İskenderun Limanı’nda İncelemelerde Bulundu

 İncelemeler öncesinde, İskenderun Limanı’nın özelleştirilmesinin ardından limanı devralan Limak firmasının yetkilileri ile toplantı yapan Lekesiz, Limak Port Müdürü Oğuz Tümiş’den devam eden yatırımlar hakkında bilgi aldı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vali Lekesiz İskenderun Limanı’nda İncelemelerde Bulundu

 

Toplantının ardından İskenderun Kaymakamı A.İhsan Su ve firma yetkilileri ile birlikte limanda incelemelerde bulunan Lekesiz, TIR’ların yüklendiği Ro-Ro gemisini gezerek burada öğle yemeğini yiyen TIR şoförleri ile sohbet etti.  

Vali Lekesiz, adeta 5 yıldızlı otel konforunda olan gemide yemek yiyen TIR şoförlerine, işleri ile ilgili olarak herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını sordu. Hallerinden memnun olduklarını belirten TIR şoförleri, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın kapanmasından kaynaklanan olumsuzlukların, İskenderun Limanı’ndan gerçekleşen Ro-Ro seferlerinin devreye girmesi ile beraber ortadan kalktığını, Ro-Ro gemileri ile dinlenerek, arkadaşları ile sohbet ederek, temiz ve nezih bir ortamda yemeklerini yiyerek ve daha az masrafla sefer yaptıklarını dile getirdiler.Arabistan ve Mısır’a sefer yapan Gökmen Yetken adlı TIR şoförü, Ro-Ro seferleri ile işlerini güvenle ve huzurla yaptıklarını ifade ederek, ‘Tüm şoför arkadaşlarımla birlikte biz burayı tercih ediyoruz. Cilvegözü Sınır Kapısı açılsa dahi biz işimize buradan devam etmek istiyoruz. Çünkü hem süre açısından, hem güven açısından, hem de maliyet açısından çok rahat ettik.’diye konuşurken, Mahmut Yener adlı TIR şoförü ise, ‘Buranın ilave rahatlığı çok fazla. Önceden gümrüklerde bazı sıkıntılar yaşıyorduk, şimdi hem güven açısından hem de ekonomik anamda rahatladık. Bu hizmetin bu fiyattan, bu sürede ve bu kalitede devam etmesini ve mümkünse sefer sayısının da artırılmasını istiyoruz.’dedi.
Gemide açıklamalarda bulunan Acente Yetkilisi ise, mevcut geminin 118 araç aldığını, bu kapasiteyi 160 araca çıkartmak öte yandan sefer sayısını artırmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

İncelemelerin ardından konu ile ilgili olarak bir değerlendirme yapan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, komşumuz Suriye’de yaşanan olumsuz gelişmelerden dolayı Cilvegözü Sınır Kapısı’nın kapatılmasının ardından zor günler geçiren nakliye sektörünün, İskenderun Limanı’ndan TIR’ların Ro-Ro gemileriyle taşınması sayesinde rahatladığını ve yeniden hareketlenmeye başladığını söyledi.
Ağustos ayının 20’sinden bu yana devreye giren Ro-Ro seferlerinin nakliye sektörünü yeniden canlandırdığını ve dezavantajın avantaja dönüştürüldüğünü kaydeden Lekesiz, Ro-Ro seferleri ile, Cilvegözü’ne kıyasla sefer sayısında bir düşüş ya da kayıp yaşanmadığı gibi seferlerin daha güvenle ve daha az masrafla gerçekleştiğini de ifade ederek, ‘Bu hizmeti veren şirket sahiplerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’diye konuştu.