VALİ LEKESİZ İSSOS'TA İNCELEMELERDE BULUNDU

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Erzin ilçesi sınırları içerisinde bulunan İssos'ta bulunan Roma döneminden kalma ve yapılan çalışmalarla gün yüzüne çıkarılan tarihi kalıntıları yerinde incelediği belirtildi.
VALİ LEKESİZ İSSOS'TA İNCELEMELERDE BULUNDU
  Lekesiz, İssos Antik Kent'te yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan tarihi kalıntılar hakkında kazı başkanı Arkeolog Ömer Çelik'ten bilgiler aldığı, buranın açık hava müzesine dönüştürülmesi için çalışmalara hız verilmesi için talimatlar verdiği bildirildi.
     Daha önceleri Arkeolog Çelik'in yaptığı çalışmalarda Artemic'e ait mozaik tablonun bulunmasının ardından, yapılan 2. çalışmada Roma dönemine ait hamam ortaya çıkarıldığı bilgisini alan Lekesiz, bundan sonraki çalışmaların daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi için 50 bin TL. Ödenek ayrıldığını dile getirdi.

     Lekesiz, kazı başkanı Arkeolog Ömer Çelik'e çalışmaların hassasiyetle ilerlemesi gerektiğini aktararak, çalışmalarda çıkacak olan tarihi kalıntıların İssos Antik Kenti'nde kurulacak açık hava müzesinde sergileneceğini ifade etti.
     İncelemelere, Erzin kaymakamı İskender Yönden, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nalan Yastı, İl Kültür Müdürü Aysun Çakar Çelenk, Erzin İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Oruz ve köy muhtarları hazır bulundu.