Vali Lekesiz Limak Holding ten Özdemir'i kabul etti

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle işletme hakkını alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'i makamında kabul etti.
Vali Lekesiz Limak Holding ten Özdemir'i kabul etti
 Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere 18 Ocakta kente gelen Özdemir, Limak Holding Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, İşletme Genel Müdürü Oğuz Tümiş ve Dış Ticaret Müdürü Fatih Çeçen ile Vali Lekesiz'i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.
     Vali Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, İskenderun Limanı'nın gerek il gerekse ülke için önemli olduğunu, ancak bugünkü haliyle yeterince zenginlik üretemediğini belirtti.
     Günümüzde gerek taşımacılık, gerek tarım, gerekse ticarette büyük resmi görmek gerektiğini vurgulayan Lekesiz, İskenderun Limanı'nın bugünkü lojistiğinin düne göre büyük önem taşıdığını ve hem çok kritik hem de kilit bir noktada bulunduğunu bildirerek, serveti zenginliğe dönüştürmek için birlik ve beraberlik içinde çalışmak gerektiğine dikkati çekti.
     Lekesiz, Tosyalı Holding tarafından da Erzin ilçesine konteyner limanının yapılacağını anımsatarak, ülkenin içine girdiği hizmet yarışının heyecan verici olduğunu, yapılanın daha büyüğünü yapmanın ve dünya ile yarışmanın herkese keyif verdiğini ifade etti.
     Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir ise İskenderun Limanı'nın yıllardır ihmal edildiğini ve atıl bir vaziyette kaldığını belirterek, limanın master planını hazırladıklarını, proje firmalarını seçtiklerini ve mühendislerin tayinlerini yaptıklarını söyledi.
     Liman yatırımları içerisinde Türkiye'de bir limana yapılmış olan en büyük yatırımı 242 milyon dolarla İskenderun'da yapacaklarına değinen Özdemir, ''2 yıl içerisinde burası Mersin Limanı'nın kapasitesine ulaşacak. Mersin Limanı'nın derinliği 10 metre. Biz burayı 15 metreye çıkarıyoruz ve büyük gemiler buraya gelebilecek. İskenderun Limanı'nda şu anda kapasite sıfır, Çandarlı Limanı bitmezse Türkiye'nin şu andaki en büyük konteyner limanı İskenderun Limanı olacak'' dedi.
     Özdemir, limanın yüzlerce kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi.