Vali Lekesiz St.Pierre Kilisesi’nde İncelemelerde Bulundu


Lekesiz, Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Konusunda İlgililerden Bilgi Aldı
Vali Lekesiz St.Pierre Kilisesi’nde İncelemelerde Bulundu

 Vali Lekesiz  dünyanın ilk mağara kilisesi olarak kabul edilen, Habib-i Neccar Dağı’nın eteğindeki St. Pierre Kilisesi’nde incelemelerde bulundu. 

Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Yavuz Açıkbaş, Müze Müdürü, İl Özel İdaresi’nden ilgililer ve özel firma temsilcisinin de hazır bulunduğu incelemelerde Vali Lekesiz, St.Pierre Kilisesi’nin restorasyonu ve çevre düzenleme çalışmaları ile ilgili olarak bilgi aldı .İncelemeler sonrasında bir değerlendirme yapan Hatay Valimiz Sayın Lekesiz, St.Pierre Kilisesi’nin aslına uygun olarak restore edileceğini, çevre düzenlemesinin de yapılarak yeni hali ile ziyaretçilerin hizmetine sunulacağını söyledi.- 
Kilisenin mevcut halinin, sahip olduğu tarihi derinlikle, insanlığın ortak öyküsü ile bağdaşmadığını vurgulayan Vali Lekesiz, buranın restore edilirken çevresi ile beraber kapsamlı bir şekilde ele alınacağını ve ziyaretçilerin hizmetine en güzel şekilde sunulacağını ifade ederek, özellikle engelli vatandaşlarımız ve yaşlılarımızın kiliseye ulaşımlarının rahatlıkla sağlanabileceği asansör, engelli rampası ve yürüyüş yollarının da düşünüldüğünü kaydetti. Lekesiz, ‘Buraya gelecek yerli ve yabancı ziyaretçilerimize en iyi şekilde hizmet edecek otopark, her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesisler, hediyelik eşya mağazaları ve kafeterya yer alacak. İlimiz sayısız değerleri ve zenginlikleri bünyesinde barındıran bir il. Biz de hep birlikte bu zenginliği işleyerek, geleceğe daha iyi bir şekilde bırakma gayreti içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.’ diye konuştu.