Vali Lekesiz Türkmen ressamları kabul etti

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye'' projesi kapsamında, kentin güzelliklerini tuvallerine yansıtan Türkmen ressamlar Gızılgül Annaberdiyova, Çarı Yazmuradov, Azad Muradov, Perhat İşanguluyev'i makamında kabul etti.
Vali Lekesiz Türkmen ressamları kabul etti
 İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çelenk eşliğinde kentin tarihi ve turistik yerlerini gezen, bu güzellikleri fotoğraflayan ve ülkelerine döndüklerinde gördüklerini tuvallerine yansıtan sanatçılar, düzenlenecek olan ''Türkmen Ressamların Fırçasından Hatay'' sergisi hakkında Lekesiz'e bilgi verdi.
     Lekesiz, kabulde yaptığı konuşmada, insani gelişmişlik denilen kültür-sanat faaliyetlerinin yoğunlaşmasının bir toplumun derinliğini ve özünü oluşturduğunu ifade etti.
     Kültür Bakanlığı tarafından, iki ülke arasındaki tarihi bağları, kültür sanat faaliyetleri aracılığı ile pekiştirmek amacıyla yürütülen ''Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye'' projesine Hatay ili olarak başvurulduğunu hatırlatan Lekesiz, yaklaşık 1 yıl önce Türkmenistanlı ressamların ilde 5 gün boyunca gezdiklerini, başta sevgi ve hoşgörü medeniyeti olmak üzere kentin tüm değerlerini fotoğrafladıklarını kaydetti.

     Lekesiz, geçen yıl kasım ayında Aşkaabat'ta açılan ve yoğun ilgi gören sergiye katılarak bu güzelliği paylaştıklarını, serginin Hatay'da da açılacağını bildirerek, tüm sanatseverleri bu güzelliği paylaşmaya davet ettiğini dile getirdi.
     Sanatçılar adına konuşan Çarı Yazmuradov, proje kapsamında Türkiye'de farklı illerde çalışmalar yaptıklarını ve Hatay'ın 13. il olduğunu vurgulayarak, bu çalışmaların sadece Türkmenistanlı ressamların fırçasından çıkan çalışmalar değil, Türkmen ressamların gönlünden, yüreğinden gelen çalışmalar, Türkiye'ye olan sevgi, dostluk ve kardeşlik duygularının yansıması olduğunu kaydetti.
     Lekesiz, günün anısına konuklarına kente özgü defne ürünlerinin bulunduğu hediye paketi ile ''Konuşan Mozaikler'' ve ''Hatay Devleti'' adlı kitapları hediye etti.