Vali Lekesiz'e çocuklar dan ziyaret

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kentte 24 Mayıs tarihinde düzenlenecek ''Okul Öncesi Eğitim Şenliği'' öncesinde Vali Yardımcısı Kadim Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Şimşek ve Latife Hanım Anaokulu öğrencilerini makamında kabul etti.
Vali Lekesiz'e çocuklar dan ziyaret
 Lekesiz, okul öncesi eğitimin, bireyin ve toplumun geleceği için öneminin günümüzde çok iyi anlaşıldığını, ortalama bir insanın tüm hayatı boyunca öğrendiklerinin hemen hemen yüzde 85'ini, 0 ile 6 yaş arasında öğrendiğinin bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını söyledi.
     Gelişmiş tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de okul öncesi eğitimin, hükümetin öncelikli konuları arasında yer aldığını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Okul öncesi eğitimle ilgili olarak ilimiz genelinde adeta bir seferberlik başlatılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle okul öncesi eğitim çağındaki çocukların bir envanteri çıkarılmış, derslik, öğrenci ve öğretmen sayılarının yanı sıra tüm veriler toplanarak masaya yatırılmıştır. Bu veriler ışığında okul öncesi eğitim çağında olup okula gitmeyen bir tane bile çocuğun olmaması hususu tüm görevlilere kararlılıkla bildirilerek çalışmalar bu çerçevede yürütülmüştür. Her yıl düzenlediğimiz 'Okul Öncesi Eğitim Şenlikleri' ile okul öncesi eğitime olan duyarlılık ve önem toplumun geniş kesimlerine anlatılmıştır. Bu yıl da yine birlik, beraberlik ve coşku içerisinde okul öncesi şenlikleri gerçekleştirilecek. Tüm Hataylıları bu şenliklere bir kez daha davet ediyoruz.''
     Lekesiz, 2008-2009 eğitim öğretim yılında yüzde 30,03'lük okullaşma oranı ile 81 il arasında 67'nci sırada yer alan Hatay'ın, 2010-2011 eğitim öğretim yılında yüzde 76,04'lük okullaşma oranıyla 5 yaş öğrencileri okullaşma oranı bakımından birinci sıraya yükseldiğini ifade etti.
     Milli Eğitim Müdürü Şimşek de 24 Mayıs Perşembe günü Vali Ürgen Alanı'ndan başlatarak Antakya Belediye Parkı'nda sonlandıracakları yürüyüşle ''Okul Öncesi Eğitimi'' ile ilgili toplumda var olan bilincin artmasına katkıda bulunmak istediklerini kaydetti.
     Vali Lekesiz, ziyaretin ardından Latife Hanım Anaokulu öğrencilerine çeşitli hediyeler verdi.