VALİ Topaca Antik Hipodromda İncelemelerde Bulundu.

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); font-family:arial,sans-serif; font-size:13.3333330154419px">&nbsp;Vali Ercan Topaca K&uuml;&ccedil;&uuml;kdalyan Mahallesi&rsquo;nde bulunan antik hipodrom kazı alanında incelemelerde bulundu.</span>
VALİ Topaca Antik Hipodromda İncelemelerde Bulundu.
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen, Vali Yardımcısı Fehmi Sinan Niyazi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve diğer ilgililerin de  bulunduğu incelemelerde Sayın Topaca antik hipodrom ile aynı sit alanı içerisinde yer alan antik tapınak hakkında bilgi aldı.ntik Antakya şehrinin merkezini oluşturan, antik kayıtlarda Basileia olarak da adlandırılan hipodrom ve tapınak alanındaki kazılar 2013 yılında başlatılmış olup halen sürdürülmektedir.Antik Hellenistik dönemin en büyük hipodrom yapılarından biri olan Antakya Hipodrom’u olimpiyat oyunlarının düzenlendiği prestijli bir yapıdır. Gerçek bir hikâyeden alınan ve dünyaca tanınan bir film olan Ben Hur filminin ünlü araba sahnesinin bir bölümü de Antakya Hipodromu’nda geçmektedir.Kazı alanında yapılan çalışmalar sonuçlandığında insanlık tarihi ve ilimiz için büyük değer taşıyan antik hipodrom ve 8250 metrekare alana sahip tapınak, ülkemizde bugüne kadar bilinen en büyük yüzölçümlü tapınak olacaktır. Tarihi ve kültürel varlıklar açısından son derece büyük bir zenginliğe sahip olan ilimizde,  bu hipodrom ile tapınağın tüm görkemiyle ortaya çıkarılması ve tüm dünyaya duyurulması, ilimizin turizm potansiyelinin arttırılması açısından da büyük önem taşımaktadır.
 
VALİ Topaca Antik Hipodromda İncelemelerde Bulundu. haberi 03 Eyl 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  2655 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle