VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (2)

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Kentimizle ilgili son zamanlarda gerçeğe tamamen aykırı, sistematik olduğu izlenimi veren haberlerin basında yer alması düşündürücüdür. Bu haberlerin bir kısmı iyi niyetli, ancak bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir, bir kısmının önyargılı, bir kısmı ise kötü niyetli olabilir'' dedi.
VALİLİK BAHÇESİNDE BASIN TOPLANTISI (2)
 Hatay Devleti Millet Meclisi'nde Türk, Arap, Sünni, Alevi, Hristiyan, Ermeni, her kesimden, renkten kişilerin bulunduğunu hatırlatan Lekesiz, 73 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma kararını paylaşan iradenin Hatay'da bugün de güçlü bir şekilde dimdik yaşatıldığını söyledi.
     Son günlerde, şehirdeki Suriyelilerle ilgili çeşitli haberler yapıldığını hatırlatan Vali Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Kentimizle ilgili son zamanlarda gerçeğe tamamen aykırı, sistematik olduğu izlenimi veren haberlerin basında yer alması düşündürücüdür. Bu haberlerin bir kısmı iyi niyetli, ancak bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir, bir kısmının önyargılı, bir kısmı ise kötü niyetli olabilir. Birileri ilimizdeki insanları birbirine düşürmek istiyor olabilir. Bir takım kirli planlar yapılıyor olabilir. Geleceği heba etmek için senaryolar yazılıyor olabilir. Sosyal medya üzerinden alelacele yazılan, yayılan şok haberler vasıtasıyla insanı adeta birbirine düşürücü, kışkırtıcı eylemler yapılmasını arzu edenler olabilir. Kaos, kardeş kavgası çıksın, toplumsal yaşama bir güvensizlik duygusunun yayılmasını arzu edenler olabilir.''
     Hataylılar'ı sağduyulu olmaya çağıran Lekesiz, ''Gerçekten bu ilde yaşayan bireyler olan bizler, asırlardır hiç kimsenin temkinine, tavsiyesine ihtiyaç duymaksızın günlük hayatın bir parçası olarak yaşaya geldiğimiz kardeşlik ve sevgi iklimini canlı tutmaya ve gençlerimize daha da güçlendirerek aktarmaya mecburuz. Hoşgörü ve sevgi konusunda söyleyecek çok güçlü mesajlar ve sözler olan bir iliz'' dedi.      
     -''Kardeşlik saflarının biraz daha sıklaştırılmasında yarar görüyorum''-     
     İnsanların, gençliğin verdiği heyecanla, duyduğu dedikodu ve yanlış yönlendirmeyle dinlemeden, doğruyu yeterince öğrenmeden birtakım fevri düşünce ve davranış içerisine girebileceğini vurgulayan Vali Lekesiz, şunları kaydetti:
     ''Gençlerin duygularını istismar etmek isteyen kişi ya da kişilere karşı uyanık olmalarını sağlamak, birikim ve tecrübelerimizi işte bu noktada devreye sokarak ortaya çıkabilecek olumsuz bir durumu engelleme konusunda hepimize düşen ortak sorumluluklarımız var. Gençlerimizin yaşlarının verdiği heyecanla doğru bildikleri, yanlışlara hizmet etmek veya kendilerinin doğrularına hizmet ettiklerini zannederken kötü niyetli başkalarının doğrularına hizmet etmek gibi bir hata işlememelerine meydan vermemek hepimizin için bir sorumluluktur.''
     Bugünlerde kardeşlik saflarının biraz daha sıklaştırılmasında, daha dikkatli ve duyarlı olunmasında yarar gördüğünü ifade eden Lekesiz, son zamanlarda Suriyeli sığınmacılarla ilgili değerlendirmelerin zihinlere bir kelepçe takmasına, gerçek doğruyu görmeye mani olunmasına, ilin sosyal, kültürel ve ekonomik enerjisine heba edilmesine izin vermemesi gerektiğini vurguladı.     
     Yarını iyi kurabilmek için bugünün ve dünün iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayan Lekesiz, fırsatların iyi değerlendirilmesi ve bu anlamda çocukların geleceğiyle ilgili bir zemin kaymasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.
  
     Eksik bilgi ile sağlıklı bir kanaate varılmayacağını belirten Lekesiz, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     ''Sağdan soldan bir bölümünü bildiğimiz ve duyduğumuz değerlendirmeleri doğru zannedip lütfen onlara karar vermeyelim. Demokrasinin haklar ve özgürlükler rejimi olduğu kadar aynı zamanda sorumluluklar ve yükümlülükler rejimi olduğunu da ilin valisi olarak ben de sivil toplum örgütleri de siyaset kurumu da iş dünyası da hepimiz bir kez daha hatırlamayım. Bu günler çok çabuk gelip geçer. Bu kardeşlik iklimi devam edecek. Birbirimizin yüzüne bakamayacak tavır ve davranışlardan kaçınalım. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarımız, Hatay'da yaşayan vatandaşlarımız, huzur ve güvenliği için yapması gerekenlerin hepsini de en iyi şekilde yapmaktadır. Bu medeniyet havzasında hep birlikte bir medeniyeti inşa ettik. Bu medeniyetin insanlık anlayış, dini, dili, inancı, kültürü etnik kökeni, ne olursa olsun ben zordayım, dardayım diyen insanlara kapımızı açmayı gerektirmektedir. Bunu geçmişte Museviler'e, Macarlar'a yaptık. Bundan 20-25 yıl öncede Türkiye 500 bin Iraklı'ya ev sahipliği yaptı. Bugün de komşumuz Suriyeliler'i misafir ediyoruz.
     Ülkelerine, güvenlik ortamı tesis edildiğinde en kısa zamanda dönecekler. Bizim büyüklüğümüze ve insanlık anlayışımıza yakışan misafirlerin durumunu anlayışla karşılamak ve bu süreci anlayış içerisinde yönetmektir.'        
     Demokrasilerde ve insanın olduğu yerde birbirinden farklı görüşlerin olmasının doğal bulduğunu dile getiren Lekesiz, ''Suriye ile ilgili dış politikayla ilgili de farklı görüşler olabilir bu normaldir. Ancak bu farklı görüşler ilimizde yüzyıllar içerisinde oluşmuş olan kardeşlik ikilimine lütfen zarar verecek bir mecraya girmesinler. Kardeşlik iklimini zedeleyecek, barış ve hoşgörü ortamını sabote edebilecek argümanlarla bu konu lütfen ele alınmasın'' diye konuştu.
     Suriyeliler'in suç işlediği yönündeki değerlendirmeleri ciddiyetle ele aldıklarını kaydeden Vali Lekesiz, ''Bizim öncelikli konumuz vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliğidir. Hiçbir şekilde hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü yoktur. Vatandaşların hukukun çiğnenmesine asla müsaade etmediğimizin ve etmeyeceğimizin bilinmesini isterim'' dedi.
     2 yıldır komşu ülke Suriye'de arzu edilmeyen olumsuz gelişmeler yaşandığını belirten Lekesiz, sevgi, barış ve hoşgörünün dünyadaki en önemli merkezlerinden biri olan Hatay'ın bu olumsuz gelişmelerden kaynaklanan etkiyi asgari düzeyde tutmak amacıyla yoğun bir gayret içerisinde olduklarını söyledi.