Valilikten maytap uyarısı

Hatay Valiliği, oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan maytap, çatapat, torpil, şerit halindeki kapsüller, oyuncak tabanca mantarları, patlayıcı oyuncaklar gibi piroteknik maddelerin satışı ve kullanımının yasaklandığını duyurdu.
Valilikten maytap uyarısı
 Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Emniyet Müdürlüğünce yapılan çalışmalar kapsamında, kentte sağlanan huzur ve güven ortamının devamı amacıyla emniyet teşkilatı olarak çalışmaların yoğun bir öz veri ile devam ettiği bildirildi.
     Bu kapsamda, özellikle yeni yıla gireceği günlerde çocuklar ve gençler arasında oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan maytap, çatapat, torpil, şerit halindeki kapsüller, oyuncak tabanca mantarları, patlayıcı oyuncaklar gibi piroteknik maddelerin satışı ve kullanımının arttığına işaret edilerek, şöyle denildi:
     ''Bu tip maddelerin kullanımının özellikle hastanelerde tedavi gören hastalar, okulda öğrenim gören öğrenciler ve kente ziyaret amaçlı gelen vatandaşlar üzerinde olumsuz bir etki yaratmakta olup, vatandaşların arasında da korku ve paniğe neden olmaktadır. Bu maddelerin özellikle yaşı küçük çocuklar tarafından kullanıldığı göz önüne alındığında ağız yolu ile alınması halinde akut karaciğer yetmezliğine neden olabilmekte, hatta bazı vakalarda organ kaybı ve çocuk ölümlerine yol açmaktadır. Ailelerin bu konuda hassas davranarak, çocuklarını söz konusu maddelerden mutlak surette uzak tutmaları gerekmektedir.''

     Bir süre önce bu tür zararlı maddelerin kullanılması sonucunda çıkan tartışma sonucunda kentte üç olayın meydana geldiği anımsatılan açıklamada, ''Olaylar esnasında 10 kişi yaralandı, bir iş yeri de zarar gördü. Olaylarda 17 yaşındaki M.H.A. elinden, 12 yaşındaki S.S. ise sol gözünden yaralanarak istemeyen olayların yaşanmıştır'' denildi.
     Özellikle bayramlarda ve özel günlerde maytap türü patlayıcıların kullanımının arttığının geçmiş yıllarda yaşanan tecrübelerden anlaşıldığına değinilerek, şu ifadele yer verildi:
     ''Yaşanabilecek kötü olayların önüne geçilebilmesi amacıyla Hatay Valiliğinin aldığı karar ile il sınırları içerisinde patlayıcı ve yanıcı mantar tabancası, füze, topaç, ufo, kız kovalayan, patlayan kibrit, çatlayan top, çatapat, altın yağmuru, plastik torpil, maytap, flaş şimşek pırıltısı gibi maddelerin alımı-satımı, satış amaçlı iş yerinde bulundurulması yasaklanmıştır. Aksine davranışta bulunanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesi gereği, kullananlar hakkında ise 36. maddesine göre ceza işlemi uygulanması kararı alınmıştır. Bu maddeleri kullanan şahısların yaşlarının küçük olması halinde para cezası velilere tatbik edilecektir. Ayrıca yaralama gibi olumsuzluklar yaşanması halinde ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yasal işlemler yapılacaktır.''
     Vatandaşların huzurlu bir yılbaşı geçirebilmesi amacıyla, yılbaşı öncesinde ve yılbaşı gecesinde Emniyet Müdürlüğü ekiplerince önleyici ek tedbirler alınarak, halkın yeni yıla huzurlu girmesinin sağlanacağı ifade edildi.
Valilikten maytap uyarısı haberi 22 Aralık 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  86605 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle