VİZE KALKTI SURİYE'DEN EVLİLİK ARTTI

-REYHANLI BELEDİYESİ EVLENDİRME MEMURU BENLİ: -''BU YIL İLÇEMİZDEN SURİYELİLERLE EVLENEN 300 ÇİFTE NİKAH KIYDIM'' 
VİZE KALKTI SURİYE'DEN EVLİLİK ARTTI
Türkiye ile Suriye arasında vize uygulamasının kaldırılmasının ardından, Suriyelilerle evlenenlerin sayısında artış olduğu belirtildi.
     Hatay'ın Reyhanlı ilçe Belediyesi Evlendirme Memuru Ahmet Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede yaşayanların büyük bölümünün Suriye'de akrabaları bulunduğunu, vizenin kalkması, bayramlaşmanın eski yıllara oranla 48 saat yatılı olmasından dolayı ilişkilerin arttığını, bunun da evliliklere yansıdığını kaydetti.
     Türkiye ile Suriye'nin tarihten gelen akrabalık bağları bulunduğunu, aynı kültürü paylaştıklarını ifade eden Benli, şöyle devam etti:
     ''Bundan 10 yıl kadar önce Suriye'de akrabaları bulunan Türkler, bayramlaşmayı bile tel örgüler arkasından yaparlardı. Gerçekleştirilen protokol ile akrabalar 48 saat yatılı bayramlaşıyorlar. Ayrıca bu ülke ile karşılıklı vize de kalktı. Dileyen vatandaşlar pasaportla vize almadan istedikleri zaman Suriye'ye geçebiliyorlar. Aynı şekilde Suriyeliler de istedikleri zaman Türkiye'ye gelebiliyorlar. Bu ilişkiler evliliklere yansıdı. Birbirlerini daha çok görme imkanı bulan gençler bunu evlilikle sonlandırıyorlar. Bu yıl ilçemizden Suriyelilerle evlenen 300 çiftin nikahını kıydım.''