Yağış Altında Patriyotlara Hayır MİTİNGİ

İşçi Partisi Öncü Kadın tarafından düzenlenen “Türkiye Suriye Kardeştir, Terör Kampları Kapatılsın, Savaşa Hayır!” mitinginin Hatay Valiliği tarafından kanunsuzca yasaklanmasının ardından Ulus Alanında yoğun sağanak yağış ve soğuğa karşı on binlerce kadının katılımıyla  gerçekleştirildi. 
Yağış Altında Patriyotlara Hayır MİTİNGİ
Geçtiğimiz hafta içerisinde İşçi Partisi’nin 22 Aralık 2012 Cumartesi günü yapacağını ilan ettiği basın açıklamasına Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından izin verilmediğinden Ulus Alanında yapılan yasaklı eylem polisin geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.Öncü Kadın Genel Başkanı Pınar Gül mitingte yaptığı açıklamada: “Antakyalı bayanlar, hanımlar, analar bizlerden korktular. Bizlerin bu alana ulaşmamızı engellemek için her yolu denediler. Türkiye’nin 4 bir yanından sizlerle kucaklaşmamızı engellemek bizlerden korktular. Korkma Sayın Başbakan, senide bir kadın doğurdu. Korkma biz varız vatanı savunmak için. Biz kadınlar vatanı savunmak için, terör kamplarını kapatmak için hepimiz buradayız. Aldanma, bu görüntüye bakarak aldanma. Biz hepimiz milyonlarız. 1919’dan beri ülkemizi savunmak için biz görevimizi bekliyoruz. Biz kadınız, üreteniz. Sizleri de biz doğurduk. Biz bu ülkenin, bağımsız, başı dik ve mutlu yaşamasını istiyoruz. Biz bu ülkede Ortadoğu Projesi’nin Eş Başkanlığını istemiyoruz.AKP Hükümeti kendi insanına, kendi vatanına, kendi memleketine hainlik etmek çok zor çok ağır. Mehmetçik bizim çocuklarımız bir Mehmetçiğimizi bile Amerika’nın Büyük Ortadoğu projesine kimseyi alet ettirmeyeceğiz.
 Mitinge destek veren CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl bütün engellemelere, soğuğa ve yağışa karşın kadınların Hatay’da göğüslerini siper ederek böyle bir mücadeleye giriştiklerini belirterek , “ AKP bölgeyi felakete sürüklüyor. Bu sadece Hatay’ı ilgilendiren bir mesele değil. Bütün Türkiye, NATO’nun ablukası altında savaşa sürükleniyor.AKP ise emperyalistlerin hizmetinde. Suriye sorunu 19 ülkeden getirilen militanlarla çözülemez. Amaç, bölgeyi istikrarsızlaştırmaktır” dedi.Mitinge destek veren Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Enç, Öncü kadının eylemini değerlendirerek “Suriye’ye bir müdahale Türkiye’yi bölünmeye götürür. Esad sadece ülkesi için değil Türkiye’nin bölünmemesi içinde mücadele ediyor" dedi.Tiyatro Sanatçısı Suzan Aksoy, Ulusal konulardaki duyarlılığını bir kez daha göstererek bu eylemde de yerini aldı. Aksoy konuşmasında, "Türkiye-Suriye birdir. Bizim vergilerimizle teröristlere maaş veriyorlar. Hakkımı helal etmiyorum. Suriye ile savaşmayacağız " dedi.
Açıklama, “Hükümet İstifa” sloganları ve “Ölmek Var Dönmek Yok” haykırışlarıyla son buldu.Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde grup olaysız bir şekilde dağıldı.