YALNIZ DEĞİLSİNİZ PROJESİ

 İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ''Kimsesi bulunmayan yaşlılar, bizim annemiz, babamız, teyzemiz ve amcamız. Onların yaşamlarını kolaylaştıracağız'' dedi
YALNIZ DEĞİLSİNİZ PROJESİ
   Kılıç, Büyük Antakya Oteli'nde kimsesi bulunmayan 92 yaşlıya verilen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'nde görevli polisler tarafından yalnız yaşayan yaşlıların tüm sorunlarının çözümlendiğini söyledi.
     Projenin yürütülmesinde Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'den büyük destek gördüklerini ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:
 
     ''Yaşlılar ve yalnız yaşayan vatandaşlarımız, yaşlılık ve yalnızlığın verdiği psikolojiyle kendilerini güvensiz bir ortamda hissederler. Kamuya açık alanlarda bir şeylerin çalınmasından, dolandırıcılarla muhatap olacaklarından ya da buna benzer olaylardan tedirgin olurlar. Evlerine hırsız girmesinden, kapıya gelen kişilerin tavırlarından ve isteklerinden tedirgin olabilirler. İzledikleri olumsuz haberlerden etkilenebilirler. Bu vatandaşlarımızın topluma aidiyet duyguları yüksek olduğundan toplumda meydana gelen olaylardan daha fazla etkilenebilirler. Proje kapsamında, yaşlılar ve yalnız yaşayanlara yönelik daha iyi hizmet vermek için belediye, sosyal hizmetler, bankalar, sağlık kuruluşlarıyla işbirliği geliştirilmiştir. Kimsesi bulunmayan yaşlılar, bizim annemiz, babamız, teyzemiz ve amcamızdır. Onların yaşamlarını kolaylaştıracağız.''

     Kılıç, proje kapsamında kent merkezinde yalnız yaşayan 92 yaşlının tespit edildiğini, bu vatandaşların ikametleri 480 kez ziyaret edildiğini, 2 vatandaşın huzurevine yerleştirildiğini, 15 vatandaşa gıda yardımı yapıldığı, 2 yaşlıya bakıcı maaşı bağlandığını, bir vatandaşa İŞKUR aracılığıyla iş imkanı sağlandığını, 5 vatandaşın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla maaş bağlanması sağlandığını kaydetti.
     Evleri oturulmayacak durumda olan 2 vatandaşın evinin vakıf ve belediye tarafından onarıldığını, 30 yaşlının Samandağ'da tekne turuna götürüldüğü ifade eden Kılıç, Vali Lekesiz tarafından başaralı çalışmaları nedeniyle Başpolis Memuru Mustafa Arslan ile Polis Memuru Kadir Özelçi takdirname ile ödüllendirdiğini de sözlerine ekledi.
     Etkinliğe, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.