Yaş Meyve Sebze İhracatında AKİB Başarısı

2019 yılı Ekim ayı sonu itibariyle taze meyve ihracatı değerde %45’lik payla716 milyon dolar, taze sebze ihracatı değerde %30’luk payla471 milyon dolar ve narenciye ihracatı değerde %24 lük payla 380 milyon dolar gerçekleşerek toplamda Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı 1,58 milyar dolara yükseldi.
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş!
Yaş Meyve Sebze İhracatında AKİB Başarısı

Yaş meyve ve sebze sektörünün Ekim ayı ve Ocak-Ekim ayları ihracat rakamlarınıdeğerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, yılın onuncu ayı sonu itibariyle en çok ihracatın değerde  %45 lik payla 716 milyon dolara ulaşan yaş meyve grubunda gerçekleştiğini,  yaş sebze grubunda değerde %30 luk payla 471 milyon dolar ve narenciye ihracatının %24 lük pay ile 380 milyon dolar gerçekleştiğinibelirtti.

Ekim ayında yaş meyve ve sebze ihracatı,224 milyon dolar kaydedildi.Yaş meyve sebze sektörünün alt ürün grupları incelendiğinde ise;  taze sebze ihracatı değerde %19 payla 42 milyon dolar, taze meyve ihracatı değerde %35 payla 78 milyon dolar venarenciye ihracatı değerde %46 lık pay ile 104 milyon dolargerçekleşerekEkim ayı yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı yapan alt ürün grubu oldu.

Yaş Meyve Sebze Sektöründe Lider Pazarımız  Rusya

Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip yaş meyve ve sebze sektörü için Ekim bolluğu yaşandığını dile getiren Nejdat SİN, Ekim ayında en çok ihraç edilen ürünün 43 milyon dolar ile limon olurken onu sırasıyla üzüm, mandarin, nar ve greyfurtürünlerinin takip ettiğinin bilgisini verdi.Ekim ayında en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkeler incelendiğinde, Rusya Federasyonuna yapılan ihracatdeğerde %52 lik artış ile 73 milyon dolar gerçekleşerek, Rusya Federasyonu lider pazar konumunda yer aldı. Rusya Federasyonunu sırasıyla Irak, Ukrayna, Almanya ve Romanya takip etti.

2019  Ekim ayı sonu itibariyle en çok ihraç edilen yaş meyve sebze ürünü 231 milyon dolar ile domates olurken, domatesi sırasıyla kiraz.vişne,  limon, üzüm ve mandarin takip etti. En çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkeler listesi incelendiğinde ise Rusya Federasyonu 486 milyon dolarkaydedilerekpazar liderliğinikorudu. Rusya Federasyonunu sırasıyla Almanya, Irak, Romanya ve Ukrayna takip etti.

Narenciye sezonu devam ederken,Ekim ayı ihracatının yüzleri güldürdüğünü ifade eden başkan SİN, Ekim ayında Limon ihracatının %42’lik pay ve43 milyon dolarla birinci sırada yer aldığını ve limonu, mandarin greyfurt ve portakal ürünlerinin takip ettiğinin bilgisini verdi.

Yaş Meyve Sebze İhracatında AKİB Başarısı

Başkan SİN, Ekim ayında AKİB’in genel yaş meyve sebze ihracatına değerde %58 pay ve 129 milyon dolarlık katkısı ile diğer birlikler arasında liderliğini koruduğunu belirtti. 2019 yılı Ekim ayı sonu itibariyle ise Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği kanalıyladeğerde %45’lik,  miktarda  %52’lik pay ile toplamda 704 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştiğini ifade eden SİN,   Türkiye Yaş Meyve ve Sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik  olmaktan  mutluluk duyduklarını ifade ederek bu başarıda emeği geçen tüm sektör paydaşlarına teşekkürlerini iletti.

AKİB’den İspanya Çıkarması

            Ekim ayında AKİB olarak önemli faaliyetler gerçekleştirmeye devam ettiklerinin altını çizen SİN, “22-24 Ekim 2019 tarihlerinde ise İspanya’da gerçekleştirilen FruitAttraction fuarına katılarak dünyanın dört bir yanından gelen sektör paydaşlarıyla bir araya gelerek sektörün nabzını tuttuk.İspanya’da Türk yaş meyve ve sebzesini potansiyel ithalatçılara tanıttık. Fuarda standımızı ziyaret eden  Madrid BüyükelçimizCihadErginay’ave Madrid Ticaret Müşavirimiz Ahmet Altuğ Leblebicier’evermiş oldukları destekler için yaş meyve ve sebze sektörümüz adına teşekkürlerimizi iletiyorum.Türkiye’de yaş meyve ve sebze sektöründe lider konumda olan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak sektördeki yerimizi güçlendirmek, yeni pazarlara erişebilmek için faaliyetlerimize ve özverili çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. İnanıyorum ki,  özveriyle çalışmakta olan ihracatçılarımız sektörümüzü dünyada hak ettiği yere taşıyacak ve ülkemiz ekonomisine yapmakta oldukları katkıyı daha da artıracaklardır.” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Muhabir Hatice Ekmekçi tarafından hazırlanan Yaş Meyve Sebze İhracatında AKİB Başarısı haberi, Hatay Hatay Merkez Yerel Haberleri hatay ili hatay-merkez ilçesi mahallesinde Yerel kategorisinde yer almakta olup 2019 yılı içerisinde 56 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Hatay+Hatay+Merkez+Yerel+Haberleri Firma+Rehberim+Haberidir!