Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum projesi

''Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum'' proje ekibi İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç'ı ziyaret ettiler.
Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum projesi
Milli Eğitim'den yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK tarafından desteklenen ''Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum'' adlı projenin ''Dünyanın Çevresini Ölçme'' etkinliği 4 Ekim Salı günü Samsun ve Hatay illerinde aynı anda yapıldığı belirtildi.
 
     Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum, projesinin ilk aşaması olan ''Öğretmenlerle Bilim Okulu'' 15-16 Eylül, ikinci aşaması olan ''Öğrencilerle Bilim Okulu'' 28-29 Eylül tarihlerinde başarıyla tamamlanmıştır. Projenin üçüncü aşaması olan ''Dünya'nın Çevresini Ölçme'' etkinliği ise 4 Ekim Salı günü Samsun ve Hatay illerinde aynı anda yapılmıştır. Bu etkinlik Samsun ve Hatay illerinden eşleştirilen dörder okul ve bu okullardan seçilen yedişer sekizinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir.
     Projeye Samsun'dan Gülsüm Sami Kefeli, Seyfi Demirsoy, Özel Ezgililer Koleji ve Canik Yavuz Selim ilköğretim okulları, Hatay'dan Namık Kemal, Hayriye Can Kireççi, Beyhan Gençay ve Ataker ilköğretim okullarının katıldığı kaydedildi.

     Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
     ''Bu okullardan seçilen 28 öğrenci, 4 Ekim Salı günü Samsun ve Hatay illerinin Valilik binalarının önünde saat 12.22'de, hazırlanan deney düzeneğindeki çubuğun gölge boyunu aynı anda ölçerek dünyanın çevresini hesaplamış oldular. Planlanan bu etkinlik ile öğrencilerde gökyüzüne karşı farkındalık oluşturarak, doğaya ve evrene karşı onların ilgi ve heyecanını artırmak ve onları geleceğin bilim insanları olmaları yönünde teşvik edecek farklı bir yöntem uygulanmaktadır. Bununla birlikte, eğitim sistemimize farklı bir açıdan yaklaşarak sınav merkezli bilgi depolayan, depoladığı bu bilgileri kullanamayan, yorumlayamayan bireyler üretmek yerine, doğanın temel işleyiş mekanizmalarını günümüzün bilimsel bakış açılarıyla yorumlayabilen, kendisi ile yaşadığı doğal ortamlar arasındaki etkileşimleri en iyi şekilde algılayıp yorumlayabilen bireyler yetişmesine katkı sağlamaktadır.''