YAŞLILARA SAYGI HAFTASI

 Her yıl Yaşlılara Saygı Haftası 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanıyor.
YAŞLILARA SAYGI HAFTASI
Her insan için değişik anlamı olan yaşlanma, düşünülenin aksine yaşamın özel bir dönemidir. Bu dönem yaşlıların itibara en çok ihtiyaç duydukları dönemdir. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir. Shakspeare’in ünlü oyunu “Nasıl Hoşunuza Giderse” nin bir bölümünde karakterlerden Soytarı, oyunun bir yerinde, “Saat on” der, işte böyle izliyoruz zamanın gidişini,  bir saat önce dokuzdu ya bir saat sonra da on bir olacak böyle bizler saatten saate olgunlaşıp saatten saate çürüyoruz. Zaman böylesine çabuk geçer ve dünya bizi aldatır. Bir saat sonra çabucak geliverir, Shakespeare’in dediği gibi. Bu nedenle yılların buruşturduğu cilt olmamalı yaşamın ön planında, aksine heyecanımızı bitirip ruhumuzu buruşturmamalıyız. Kalbi sevdikçe, neşe duydukça, güzellikleri fark ettikçe, beyni yeni şeyler keşfettikçe, herkes gençtir.
 Ancak yıllar bilgeliği beraberinde taşır. Taaa Oğuz boylarından gelmektedir, yaşlıya saygı. Gelenekleri ile yaşamış ve bu değerleri saygı ile sürdürebilmeyi başarmış olmalıyız ve nesilden nesile aktarmalıyız. Çünkü bizim kültürümüzde yaşlılar bir ömrün büyük kısmını çocuklarına, topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiştir. Yaşlanıp bakıma muhtaç oldukları dönemde, yaşadıkları sürece onurlarına yakışır bir şekilde bakım ve ilgi görmelerini sağlamak görevimiz olmalıdır. Onları bağımsız kılabilmek, bir bilge olarak görebilmek, onların hayatını kolaylaştırmak eziyet değil, bizler için meziyet olmalıdır.Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan içe dönük bireysel yaşam, iletişimsizlik, yabancılaşma gibi sorunlar, mümkün olduğunca yaşatılmamalı her zaman yanımızda bir köşeleri olmalıdır.Tüm bu dilekler, gençlere kendilerinin de yaşlanmaktan korkmayacakları, çiçeklerle bezenmiş bir kapı açacaktır. Sevgi, saygı ile birlikte iken değerlidir.”
YAŞLILARA SAYGI HAFTASI haberi 18 Mart 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  38525 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle