Yayladağı İlçemizde Değerlendirme Toplantısı

Vatandaşların Sorunları ve Talepleri Dinlenerek Çözüm Üretiliyor
 
Yayladağı İlçemizde Değerlendirme Toplantısı
İl İdare Şube Başkanları toplantısı, Vali Lekesiz’in başkanlığında Yayladağı Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. 
Toplantıda konuşan Vali Lekesiz, kamu yönetiminde hesap verme kültürünün, saydamlık ilkesinin, katılımcı yönetimin hayata geçmesi için 3 yıldır yapılan ilçe toplantılarının bu yıl da devam ettiğini, toplantıda kurum ve kuruluşların temsilcilerinin 2012 yılında yapılan çalışmalarla 2013 yılı hedeflerini paylaştıklarını, bunun yanı sıra vatandaşların taleplerinin dinlendiğini ifade etti.  Lekesiz, Yayladağı ilçemizde 2012 yılında yapılan ve 2013 yılında yapılması planlanan çalışmaları ise şöyle özetledi:  Yaklaşık 8.2 milyon proje bedelli 112 proje üzerinde çalışıldı ve 103 tanesi bitirildi. -Yalaz ve Hisarcık Köyleri 2 adet göletten sulama projesi bitirildi, yaklaşık 560 hektar alan sulamaya açılarak 904 çiftçimizin yararlanması sağlandı. -Kızılçat Sulama Göleti’nin ihalesi yapıldı, yapımına başlandı, yüzde 5 gerçekleşme oranına ulaşıldı ve bu yıl bitirilmesi planlanıyor. -10 yataklı Yayladağı Devlet Hastanesi’nin yapımına başlandı.-Kız Meslek Lisesi’nin inşaatı bitirildi. 
-Yaklaşık 28 km. olan Yayladağı ile Samandağ arasındaki yolun standardının yükseltilmesine ilişkin çalışma başlatıldı.11 km.lik bölümünün projesi bitti ve yapım ihalesine geçildi, yapım çalışmaları yürütülüyor. Yaklaşık 17 km.lik bölüm de ikiye bölünmek suretiyle önce projeler yapılacak ve ardından yapımına geçilecek. 
-TEİAŞ tarafından 8 milyon lira ihale bedelli Samandağ-Yayladağı ilçelerinin enerji ihtiyacını karşılayacak Trafo Merkezi’nin bu yıl da yatırım programına teklifi yapıldı. TEDAŞ tarafından yapılacak yatırımlar için yine yaklaşık 1.5 milyon lira trafo merkezleri ve enerji hatlarının yer altına alınması için talepte bulunuldu. 
-Toplam 51 kmuzunluğunda olan Antakya-Yayladağı-Suriye hududu yolunun geri kalan kısmı da geçen yıl yapılarak hizmete açılmıştı, ancak bu yeterli değildir, dolayısı ile Harbiye kavşağına kadar gelip orada sonuçlanan Çevre Yolu’ndan itibaren başlamak üzere, Yayladağı Hudut Kapımıza kadar bölünmüş yol yapılması için ihale birkaç ay içerisinde gerçekleştirilecek. Bölünmüş yolun beton asfalt denilen Bütümlü Sıcak Karışım (BTS) şeklinde yapılması üzerinde ciddiyetle duruyoruz. Vali Lekesiz, tüm bu çalışmalara desteklerinden dolayı Adalet Bakanımız Sayın Sadullah Ergin’e, Milletvekillerimize, Kaymakamlarımıza, daire müdürlerine, belediye başkanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, basın mensuplarına ve vatandaşlarımıza teşekkür etti. Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat ise, ilçe hakkında ayrıntılı olarak bilgi verirken, ilçede 2012 yılında yürütülen çalışmalar ve 2013 yılı hedeflerini de katılımcılarla paylaştı. Daha sonra, İl Jandarma Komutan Vekili J.Yrb.Eşref Torun, İl Emniyet Müdür Vekili İzzettin Emre ve İl İdare Şube Başkanları 2012 yılında ilçede gerçekleştirilen çalışmaları ve 2013 yılı hedeflerini anlattılar. Toplantıya katılan ilçe ve belde belediye başkanları, köy ve mahalle muhtarları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ise, ilçelerine, belde ve köylerine dair taleplerini dile getirme fırsatı buldular.Vatandaşlar tarafından ilgili kurum amirine yöneltilen sorular kayıt altına alınarak, yasalar ve imkânlar çerçevesinde çözümlenmesi sağlanıyor, sonucundan ilgili kişi haberdar ediliyor.