YAYLADAĞI'NDA ÇİFTÇİ SERTİFİKALI TOHUMA DÖNDÜ

 Yayladağı ilçesinde bilimsel tarımın yanı sıra çiftçilerin sertifikalı tohuma dönmeleri verimi ve ürün kalitesini artırdığı bildirildi.
YAYLADAĞI'NDA ÇİFTÇİ SERTİFİKALI TOHUMA DÖNDÜ
 Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Ballı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte çiftçileri bilinçlendirme çalışmaları yaparak tüm çiftçilerin sertifikalı tohum kullanmalarını teşvik ettiklerini, bunun da verimi yüzde yüz artırdığını söyledi.
 

     Sertifikalı tohumların kötü iklim koşullarına da dayanıklı olduğuna dikkati çeken Ballı, şöyle devam etti:
     ''Sertifikalı tohumların verimi, diğer tohumlara göre çok yüksektir. Zor iklim koşullarında dahi, dayanıklılık gösterir. Bunun en iyi göstergesi de bu yıl çetin geçen kış aylarında dahi ürünlerin hiç zarar görmemesidir. Çiftçilerin bu yılki verimden çok memnun. Görüştüğümüz her çiftçi, daha önce bu tohumla tanışmadığı için pişman olduğunu belirtiyor, ortalama 50 santim uzunluğunda olan fiğ, sertifikalı tohum ile 150 santim boyutlarına ulaştı.''
     İlçe Tarım Müdürü Yakup Karasoy, sertifikalı tohumlarının fiyatının diğer tohumlara nazaran yüksek olduğu için, çiftçilerimiz bu tohumdan uzak duruyordu. Ancak bilinçlendirme çalışmalarımız sonucu çiftçilerin, bu yıl 60 ton sertifikalı tohum ekildiğini belirtti.
     Sertifikalı tohumların devlet desteklemesinin de yüksek olduğunu vurgulayan Karasoy, tüm çiftçilerimiz sertifikalı tohumla kısa sürede tanışması gerektiğini kaydetti.
 
 
     Ayışığı köyünde çiftçilik ile geçimini sağlayan Durmuş Arslan ve Çabala Köyünden Metin Erdem, sertifikalı tohumdan çok memnun olduklarını, geçen yıl normal tohumla dönüm başına 200 kilo buğday alırken, bu yıl 500 kiloya yakın buğday elde ettiklerini söylediler.