YAYLADAĞINDA TÜTÜNE ALTERNATİF ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, üreticilerin tütün ekimi yasaklanması nedeniyle dua edeceklerini söyledi.
YAYLADAĞINDA TÜTÜNE ALTERNATİF ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
Dünya Çevre Günü etkinliklerine katılmak için Yayladağı ilçesine gelen Lekesiz, burada çilek yetiştiricileriyle buluşarak sorunların çözümü için gerekli desteği vereceğini belirtti.
 

     Lekesiz, Tarımsal Kalkınma ve Stratejik Planının yararlarının görüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:
     ''Tütün gibi çiftçiyi garantiye alıştırıp, çiftçinin gelişmesine engel olan ürünlerden kurtuldular. Üreticiler tütün ekimi yasaklandı diye dua edecek. 3?5 yıla kadar Yayladağı tarım alanında büyük gelişmeler kat edip, katma değeri yüksek, ilçe iklimine uygun ürünlere geçecek. Beş dönüm tütünden bin TL yıllık gelir alan çiftçi, aynı alanda ektiği çilek ürününden yıllık 25 bin TL kazanç sağladığını belirledik. Aynı şekilde çilek ekimi yapan diğer çiftçiler, daha az emek harcayarak, ürünlerini pazar sıkıntısı yaşamadan tarlada satıyorlar. 15 yıl tütün eken ve birikim yapamayan başka bir çiftçimiz 30 günlük çilek kazancıyla araba sahibi olmuş. Bunlar oldukça memnun edici. Sadece Hatay?ın ve Ülkemizin değil tüm dünyanın piyasa arz-talebine göre hazırlanan Hatay İli Tarımsal Kalkınma ve Stratejik Planı'nın ilimize katkılarını önümüzdeki yıllarda daha iyi anlaşılacak.''
     Çiftçileri ve emeği geçenleri kutlayan Lekesiz, çilek ekimi yapanlara ilçe tarım müdürlüğü tarafından teknik destek verileceğini de sözlerine ekledi.