YAZ İSHALLERİ KORKUTUYOR

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğünden verilen bilgiye göre: Geçtiğimiz kış mevsiminde ilimizin yeterli düzeyde yağış almaması, buna bağlı olarak, içinde bulunduğumuz yaz mevsiminin kurak geçmesi ve yaşanan sık su kesintileri neticesinde son haftalarda çeşitli ilçelerimizde akut ishal vakalarında artış gözlenmiştir.
YAZ İSHALLERİ KORKUTUYOR
Genelde mevsimsel ve bazı durumlarda bölgesel artış gösterebilen ishal vakaları Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Erken Uyarı-Cevap ve Saha Epidemiyolojisi Daire Başkanlığı tarafından yürütülen program dâhilinde il düzeyinde Müdürlüğümüz tarafından günlük olarak takip edilmekte ve vakalarda artış görüldüğü anda ishalin kaynağına yönelik etiyolojik neden konusunda çalışmalar başlatılmaktadır.İshallerin en yaygın bulaşma yolu kontamine (temiz olmayan) suların tüketilmesidir. Sıcaklıklardaki artışla beraber su ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Çoğunlukla da güvenilir olmayan su kaynaklarından da su kullanılması, bu sularla yıkanan sebze ve meyvelerin tüketilmesi ile ishaller ortaya çıkar. Bulaşmada önemli etkenlerden bir diğeri de kişisel-hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Hijyen standartlarının düşük olduğu şartlarda etkenler kişiden kişiye kolayca yayılabilir.İshalden korunmak için; ·Özellikle yemek öncesi ve sonrası, tuvalet sonrası, bebeklerin beslenmesi ve alt temizliği öncesi ve sonrası muhakkak eller bol su ve sabunla uygun şekilde yıkanmalı,Sokakta ya da açıkta satılan ve kaynağı bilinmeyen yiyecekler tüketilmemeli,Besinlerin hazırlanmasında ve saklanmasında gerekli kurallara uyulmalı, besinlerin bozuk olup olmadığı kontrol edilmeli,·Özellikle meyve ve sebzeler yenmeden önce temiz su ile iyice yıkanmalı, mümkünse çiğ sebze ve meyveler 5 lt suya 2 çorba kaşığı çamaşır suyu eklenerek 1 saat süreyle bekletildikten sonra tüketilmeli,· Su kesintileri sonrasında ilk gelen su mümkünse kullanılmamalı,  İçme suyu olarak temiz su kullanılmalı, temizliğinden emin olunmayan sular içilmemeli, şüpheli durumlarda su kaynatılmalı veya filtre edilmelidir.  İçme suların temizliği için, kaynatma da çok etkili bir yöntemdir. Suyun kaynamaya başlamasından sonra 20 dakika daha kaynatılması, gerekli temizliği sağlayacaktır.
YAZ İSHALLERİ KORKUTUYOR haberi 14 Temmuz 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  38275 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle