Yazarlar Hatay'da Barış İçin Bir Araya Geldi

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye Merkezi, Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği, barışa katkı amacıyla Hatay'da toplantı gerçekleştirdi.

Yazarlar Hatay'da Barış İçin Bir Araya Geldi
PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği Hatay Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptıkları açıklamada, Günersel, barışı savunmanın dünya ve bölge için bir zorunluluk olduğunu belirterek, "Bizler, bize ait olanı, insana ait olanı barışa ve kardeşliğe katkı için buradayız. Burada ve her yerde olacağız. Savaş patronlarına barışı öğretinceye kadar kalemlerimiz barış için yazacak. Küresel siyasetin aktörlüğüne soyunan siyasi figürler dünya ve bölge barışını sağlama iradesinden yoksundur. Savaş kararları alınan, silah kararları alınan toplantılardan barış doğmaz. Barışı halklar ve insanlar gerçekten yaşanır kılacaktır" dedi.
 
 
"İnsan hakları lüks değil, savaş çığırtkanlarının da tabi olması gereken evrensel bir haktır" diyen Günersel, şöyle devam etti: " Bilginin kirletilmesi de barış için tehdittir. Medyanın tutsaklığı, barışın tutsaklığıdır. Demokrasi mücadelesinde çok önemli bir yeri olan Gezi Parkı direnişi de yalnız Türkiye toplumuna değil, bütün dünyaya örnek olmaktadır. Bu direnişi şiddetle bastırmak barışın ve özgürlüklerin de önünü tıkamaktadır. Kardeşlerimiz Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Mustafa Sarı da halkın özgürlük arayışında artık bir semboldür. Biz yazarlar barış, demokrasi mücadelesine bütün insanları ve kurumları davet ediyoruz. Özgür, barışçıl bir dünyaya özlemimizi yineliyoruz.”Günersel  Antakya Gazaeteciler Cemiyeti'nde  düzenlenen toplantının ardından yaptığı konuşmada,  barış kültürünü savunmak, bir arada yaşama alışkanlığının sürmesine katkıda bulunmak, insana ait olanı barışa ve kardeşliğe katkı için Antakya'da olduklarını belirtti.