YAZARLAR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Yazar örgütleri; PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Edebiyatçılar Derneği 19 Haziran 2013 tarihinde Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde tarihlerinde ilk kez Antakya’da bir araya gelerek “Barış” gündemli ortak yönetim kurulu toplantısı yaptı.
YAZARLAR SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE GÖRÜŞTÜ
 Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi Nebih Nafile’nin önceden organize ettiği üzere yönetim kurulu toplantısının ardından üç yazar örgütü adına basın açıklamasını PEN Yazarlar Derneği Başkanı Tarık Günersel, Antakya Gazeteciler Cemiyeti ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde kalabalık yazar topluluğu ile yaptı. Basın açıklamasına üç yazar örgütü başkan ve üyelerinin yanı sıra Antakya’da yaşayan yazar, şair, sanatçılar, Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi 2.Başkanı Ali Gülbaş, Eğitim-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Şenol Aslan ve yönetim kurulu üyeleri de katılmıştı. Basın açıklamasının ardından hep birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği ziyareti yapıldı, sıcak bir Antakya gününde ikramlar arası sohbetler yapıldı ve oradan yine hep birlikte Eğitim-İş Sendikası Hatay Şubesine ziyaret yapıldı. Yine ‘Barış’ temalı sohbetler bu kez Eğitim-Sen Hatay Şubesine de taşındı. Daha sonra bir grup Reyhanlı ziyareti, bir grup rahmetli Abdullah Cömert ailesi ziyaret edilerek ‘Yazar Örgütlerinin Antakya Buluşması’ son buldu.
 
 
 Yazar örgütlerinin Antakya Buluşması Kararları: “Barış”a katkı amacıyla aşağıdaki kararları almıştır.Toplantıda aşağıdaki yazarlar görüş ve önerilerini dile getirmiştir. Tarık Günersel, Halil İbrahim Özcan, Sabri Kuşkonmaz;Mustafa Köz, Kâmil Tekin Sürek, Âba Müslim Çelik, Tahir Şilkan, Suna Aras, C. Hakkı Zariç; Gökhan Cengizhan, Cem Erdeveciler, Nazmi Bayrıl Barış kültürünü savunmak, bir arada yaşama alışkanlığının sürmesine katkıda bulunmak için Antakya’dayız.Barışı savunmak dünya ve bölge için bir zorunluluktur. Bizler bize ait olanı, insana ait olanı barışa ve kardeşliğe katkı için buradayız. Burada ve her yerde olacağız. Savaş patronlarına barışı öğretinceye kadar kalemlerimiz barış için yazacak. Küresel siyasetin aktörlüğüne soyunan siyasi figürler dünya ve bölge barışını sağlama iradesinden yoksundur. G8 ülkeleri dünyayı her bakımdan kendilerine göre düzenlemek için yaptıkları toplantıda ana gündem olarak Suriye’yi belirlemişlerdir. Bu topraklardaki savaşla ilgili İrlanda’da karar mekanizmaları oluşturmaları yanlıştır. Savaş kararları alınan, silah kararları alınan toplantılardan barış doğmaz. Barışı halklar ve insanlar gerçekten yaşanır kılacaktır. Ortadoğu ve ülkemizde mezhepler üzerinden yapılan siyaset, halkları bir birine kırdırmak için araç olarak kullanılmaktadır. Bu oyunun farkındayız. Halklar, barışın nasıl geleceğini iktidarlardan daha iyi bilir. Suriye’ye savaş teskeresinin kabul edildiği dış politikalarda “Yeni Osmanlı” hevesinin gündemde olduğu ülkemiz sınırlarında onlarca insanın yaşamını yitirmesine yol açan bombaların patlatıldığı bir süreçte yazar örgütleri olarak ölüm, yıkım, açlık, yoksulluk, işsizlik anlamına gelecek olan bir savaş tehdidinden ülkemizin ve bölgemizin uzak olmasını istiyoruz. İnsan hakları lüks değil, savaş çığırtkanlarının da tabi olması gereken evrensel bir haktır. Bilginin kirletilmesi de barış için tehdittir. Medyanın tutsaklığı, barışın tutsaklığıdır. Demokrasi mücadelesinde çok önemli bir yeri olan Gezi Parkı direnişi de yalnız Türkiye toplumuna değil, bütün dünyaya örnek olmaktadır. Bu direnişi şiddetle bastırmak barışın ve özgürlüklerin de önünü tıkamaktadır. Ölümler ardı ardına geliyor. Kardeşlerimiz Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük, Mustafa Sarı da halkın özgürlük arayışında artık bir semboldür. Biz yazarlar barış, demokrasi mücadelesine bütün insanları ve kurumları davet ediyoruz. Özgür, barışçıl bir dünyaya özlemimizi yineliyoruz.
PEN Yazarlar Derneği Başkanı: Tarık Günersel
Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı: Mustafa Köz
Edebiyatçılar Derneği Başkanı: Gökhan Cengizhan


Saygılarımla...

UMUDUN SESİ Site Yöneticisi 

Nebih NAFİLE İLETİŞİM :  nebihnafile@gmail.com

                                     guneshepimizicin@hotmail.com

                                                   Facebook Nebih Nafile