YAZIK OLDU ANTAKYA DA BİR GENÇ ÖLDÜRÜLDÜ

Antakya İlçesi'nde,düzenlenen protesto gösterisinde, 22 yaşındaki Abdullah Cömert başından aldığı bir darbe sonucu kaldırıldığı hastanede öldü.

YAZIK OLDU ANTAKYA DA BİR GENÇ ÖLDÜRÜLDÜ
Kentin Armutlu  Mahallesi'nde dün gece bir araya gelen kalabalık grup, hükümet aleyhine sloganlar attı. Saat 23.35 sıralarında, göstericiler arasında bulunan CHP  Gençlik Kolları üyesi olduğu bildirilen Abdullah Cömert yere yığıldı. Başının arkasında 3 santim genişliğinde bir darbe alan ve kafatasında kırıklar oluşan Abdullah Cömert, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Son 3 gündür kentte düzenlenen Gezi Parkı protestolarının hemen hepsinde yer alan Abdullah Cömert'in ölüm haberi sosyal medyada 'polisin açtığı ateş sırasında öldü' şeklinde yayılınca göstericiler arasında tansiyon yükseldi. Hemen ardından Hatay  Valiliği, resmi internet sitesinde açıklama yaptı. Açıklamada, "Abdullah Cömert isimli vatandaşımız, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu ağır yaralanmıştır. Yaralı vatandaşımız kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olayla ilgili olarak adli makamlar tarafından geniş çaplı inceleme başlatılmıştır" denildi.CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgö de aynı saatlerde yaptığı açıklamada, Cömert'in CHP Hatay Gençlik Kolları üyesi olduğunu belirterek, "Bu arkadaşımız olayların yaşandığı mahallede ikamet ediyor. Dolayısıyla olaylar sırasında hayatını kaybetti" dedi. Gece boyunca Abdullah Cömert'in yakınlarından bilgi alan ve yetkililerle görüşen CHP'li Hasan Akgöl, bu sabah yaptığı açıklamada ise, "Gece hastaneye gittiğimizde, acil servisteki doktor, Vali, İl Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü, gencin başına isabet eden kurşunun alnından girdiğini kafasının arkasından çıktığını ve aldığı yara sonucu öldüğünü söylemişlerdi. Sabaha karşı tamamlanan ön otopsi ve Emniyet Müdürü'nün açıklamasına göre ölümün kurşun yarasıyla değil, başına aldığı darbeyle gerçekleştiği anlaşılmış. Ön otopsi raporunda, gencin başında kurşun yolu bulunmadığı, başının ön ve arka tarafından darbe aldığı görülmüş. Emniyet Müdürü ve ön otopsi raporu bunu söylüyor.
Gencimiz gösteriler sırasında yaralanarak yaşamını yitirdi" diye konuştu. Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili kesin bilgiyi Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı verdi. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, 'kolluk kuvvetlerinin ölüm nedenini ateşli silah olarak kendilerine intikal ettirdiği kaydedilerek' şöyle denildi: "Cumhuriyet savcısı nezaretinde adli tıp uzmanı tarafından gerçekleştirilen otopsi işlemleri neticesinde vefat eden Abdullah Cömert'in; ateşli silaha ait giriş çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyon saptanmadığı, ancak yapılan muayenede başının arkasında temporo oxpitalde 3x2,5 santimetre ebatlarında çökme nitelikli parçalı kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 santimetre çapında kemiğe kadar ulaşan yırtığa rastlandığı, kesin ölüm sebebinin yapılacak araştırma ve inceleme sonucu Adli Tıp Kurumu İlgili İhtisas Kurulunca düzenlenecek rapor sonucunda anlaşılabileceği, soruşturmanın etkin ve hızlı bir biçimde devam ettiği hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur."Gösteriler sırasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ağabeyi Adnan Cömert ise olayı şöyle anlattı:"Abdullah narenciye paketleme tesisinde işçi olarak çalışıyordu. Dün gece de gösterilere destek için oradaydı. Gösteriler sırasında, polis kaçan göstericilerin üzerine ateş açmış, Abdullah'ı başına isabet eden kurşun sonucu kaybettik. Orada olayı yaşayanlar, Abdullah'ın kafasına kurşun ve gaz bombası kapsülü isabet ettiğini söylediler. Cebinden bir Atatürk posterinden başka bir şey çıkmadı."Ölen gencin babası Ali Cömert de, "İçişleri Bakanlığı, Valilik, Emniyet Müdürlüğü  bu olayda suçludur. Benim oğlumun katili Tayyip Erdoğan 'dır. Polisler de bizim evladımız ama baştakiler onları kışkırtıyor, onlar da vatandaşların üzerine geliyor" diye tepki gösterdi.Abdullah Cömert'in sosyal medyada, cep telefonundan son paylaştığı mesaj yürek burktu. Cep telefonundan, ölmeden 8 saat önce yolladığı mesajda yorgunluğundan söz eden Cömert, şunları yazdı:"3 günde sadece 5 saat uyudum. Sayısız biber gazı yedim, 3 defa ölüm tehlikesi atlattım. ve insanlar ne diyor biliyor musunuz? 'Boş ver ülkeyi sen mi kurtaracaksın.' Evet kurtaramasak da bu yolda öleceğiz.