YENİŞEHİR GÖLÜ SUYA KAVUŞTU

 Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, ilçenin mesire ve turistik bölgesi olan Yenişehir Gölü'nün 24 saat kamerayla denetlendiğini söyledi.
YENİŞEHİR GÖLÜ SUYA KAVUŞTU
Şnverdi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yenişehir Gölün'deki çalışmaların tamamlandığını, ve gölün yeterli suya kavuştuğunu suyuna kavuştu kaydetti.
     2 ay gibi sürmesi beklenen çalışmaların 15 günlük bir sürede tamamlandığına dikkati çeken Şanverdi, şöyle devam etti:
     ''Yaz başında gölümüz iyiden iyi ye su kaybetti. Göl tabanı su tutmaz oldu ve kurudu. Ne yaparız diye düşündük Reyhanlı Barajı firmasıyla temasa geçtik. Bu iş için seferber oldu. Göl yatağında kalan suyu pompayla çektik proje gereği göldeki batağı balçığı kaldırdık. 15 bin ton balçığı göl yatağından arındırdık ve 300 kamyon taş kaya dizdik. Üzerine 15 bin ton stabilize malzeme döşedik. Daha sonrada kimi yerde 60 santim, kimi yerde 80 santim olmak üzere 3 kat kil tabakasını sıkıştırdık. Böylece su geçirgenliğini önledik bu tabaka üzerine 3 bin ton taş kırığı getirerek döşedik böylelikle göl suyu berraklık kazanmış oldu'' 
     Göldeki çalışmalar devam ederken göl kıyısına 2 sondaj vurduklarını ifade eden Şanverdi, ''20 metreden su aldık ve bu kuyular saniye 75 litre göle su basıyor. Gölümüz 26.500 metre küp yüz ölçüme sahip göl, azami 35 bin metre küp, maksimum 40 bin metre küp su tutabilmektedir ve bir hafta içinde doluluk oranını bulacaktır'' dedi.
 
     
     -50 BİN ADET BALIK ATILACAK-
    
     Göldeki bu çalışmalara paralel olarak göl içerisinde küçük bir ada oluşturduklarını ifade eden Şanverdi, konuşmasını şöyle tamamladı:
     ''Adanın ortasında bir hurma ağıcı ve ada üzerinde 3 hayvan barınağı yaptık. Buraya 20 ördek ve kaz gibi hayvanlar bırakıldı. Ayrıca Su ürünleri fakültesiyle temasa geçip görüştük. Göle 50 bin adet balık salıverilecek. Böylelikle göle doğal canlılık kazandırmış olacağız. Yenişehir gölü Reyhanlı halkının olmazsa olmazıdır. 7,5 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde severek yaptığım projelerden en hoşuma giden Yenişehir gölüdür, bu bana kısmet oldu mutluyum. Göl 24 saat kamerayla denetlenecek.''
     Şanverdi, gölün Reyhanlılar tarafından temiz tutulup kirletilmemesini gerekliliğinin önemini belirterek ''Göl hepimizin. Gölün güzelliğini bozacak kirlenmelere meydan vermeyelim. Dileyen vatandaşlar gölde yüzebilecek'' diye konuştu.
YENİŞEHİR GÖLÜ SUYA KAVUŞTU haberi 25 Eyl 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  181890 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle