''YEŞİL HAREKETLİLİK HAFTASI VE OTOMOBİLSİZ KENT GÜNÜ''

AÇKD BAŞKANI ASKER: ''TOPLUM VE KAMU YARARI DİYEREK YERİ GELDİĞİNDE YEŞİL ALANLAR BİLE YERLERİNİ CADDELERE BIRAKIYOR''
''YEŞİL HAREKETLİLİK HAFTASI VE OTOMOBİLSİZ KENT GÜNÜ''
Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Selda Asker, ''toplum yararı, kamu yararı'' diyerek yeri geldiğinde yeşil alanların bile yerlerini caddelere bıraktığını bildirdi.
     Asker, ''16-22 Eylül Avrupa Yeşil Hareketlilik Haftası ve Otomobilsiz Kent Günü'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünyada özellikle son yıllarda sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi, plansız şehirleşme, hızlı nüfus artışı ve sınırlı olan doğal kaynakların aşırı ve bilinçsizce tüketilmesi sonucu çevre sorunlarının artmasına dikkati çekmek adına önemli bir hafta olduğunu ifade etti.
     Çevre kirliliğinin sınır tanımaz özellikte olmasının küresel bir sorun haline geldiğini belirten Asker, şöyle devam etti:
     ''Günümüzde küresel ısınma ve iklim değişikliğinin tüm dünyada olumsuz etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla birlikte konunun önemi bir kat daha artmıştır. İnsanların özel araçlardan ziyade toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri, yakın gidilebilecekleri mesafelere araçsız olarak yürüyerek gitmeleri ve bisiklet kullanmaları dünyayı daha yaşanabilir kılmak için ciddi önem taşımaktadır.
     Günümüzde şehirler planlanırken, ne yazık ki araç öncelikli planlanmaktadır. 'Toplum yararı, kamu yararı' diyerek yeri geldiğinde yeşil alanlar bile yerlerini caddelere bırakıyor. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ferah kent merkezleri tasarlamak yerine, taşıt öncelikli bir planlama anlayışı hakim olduğu sürece bu kadar otomobil bağımlısı bir toplumda, doğal olarak da planlamalar, araç ulaşım ağından başlamaktadır. Öncelikle bu zihniyetin değişmesi lazım