YEŞİLAY HATAY İL TEMSİLCİSİ ŞİŞKİN:ARKADAŞLAR MADDE BAĞIMLILIĞINA NEDEN OLUYOR

Yeşilay Hatay İl Temsilcisi Hidayet Şişkin, madde bağımlığının ilk adımının arkadaş aracılığı ile atıldığını bildirdi.
YEŞİLAY HATAY İL TEMSİLCİSİ ŞİŞKİN:ARKADAŞLAR MADDE BAĞIMLILIĞINA NEDEN OLUYOR
Şişkin, yaptığı yazılı açıklamada, okulların açılışı yaklaşırken, anne ve babaların sevgi ve ilgilerini çocuklarından esirgemeyerek, okul yöneticileri gerekli güvenlik ve rehberlik önlemleri alarak ''uyuşturucu illetinin gençlere musallat olmasının yollarını keseceklerini'' belirtti.
     Genç yaştaki insanlar arasında gruptan bir ya da birkaç kişinin uyuşturucu kullanmasının, diğerlerinin de en azından bir kez denemesi için yeterli bir neden olduğuna dikkati çeken Şişkin, şöyle devam etti:
     ''Madde bağımlığının ilk adımı arkadaş aracılığı ile atılıyor. O halde çocuklarımızın arkadaşlarını bilelim ve yavrularımızı gerektiği ölçüde uyaralım. Gençler, uyuşturucu tacirlerinin yardımlarıyla birbirlerine sigara ikram eder gibi ya da hastalığını iyileştirmek amacıyla ilaç verir gibi uyuşturucu sağlayabiliyorlar. Kullanmaya itiraz eden arkadaşlarını dışlıyor ya da arabesk türü tanımlamalarla, kendilerince aşağılama yolu seçiyorlar. Yalnızlaşan genç de ister istemez dönüşü olmayan yola girebiliyor. İşte bundan dolayıdır ki çocuklarımızın gidip geldiği yerleri, arkadaşlarını muhakkak tanımalı, arkadaşlarının aileleri ile ailece tanışmalı ve mümkün oldukça görüşmeliyiz.''
     Şişkin, en küçük bir şüphede, çocuğu sıkmadan ve rahatsız etmeden uzmanlardan yardım alarak, tavsiyelere göre hareket etmesi gerektiğini ifade etti.