YÜZLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Mustafa Kemal Üniversitesi  Akademik ve İdari personeli, öğrenciler ve çok sayıda katılımcılarla birlikte baharın en güzel günlerinden birinde yüzlerce fidanı toprakla buluşturdu.

YÜZLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Düzenlenen fidan dikimi etkinliği Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcılarımız, Ziraat Fakültesi Dekanı ve Dekan Yardımcıları, Öğretim Üyeleri, İdari Personel, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü Personeli, Ziraat Fakültesi Öğrencileri, MKÜ Kelebek Topluluğu, MKÜ Kent ve Çevre Topluluğu, MKÜ Bisiklet Topluluğundan çok sayıdaki katılımcı ile coşku içerisinde gerçekleşti.Konuşmasında fidan dikiminin ve ağaçlandırmanın önemine değinen Rektör Güder, ağaç dikmenin ve çevreyi yeşillendirmenin insan yetiştirmek kadar kutsal bir iş olduğunu ifade etti. Dikilecek bir fidanın, nesiller boyu insanlığa hizmet etiğini vurgulayan Prof. Dr. Güder, hem bugün hem de gelecekte yaşayacak kuşaklara hizmet etmek isteyen herkesin fidan dikmesi gerektiğini ve var olan ormanlarımıza sahip çıkılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi yönündeki düşüncelerini aktardı.Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Üremiş ise konuşmasında, "İlimiz Gülderen köyünde 5 Ağustos 2013 tarihinde başlayan yangın, 9 Ağustos 2013’de kontrol altına alınmış olup, 15 Ağustos 2013 tarihinde söndürüldü. Gülderen köyünde başlayan yangın Alahan köyüne kadar ulaşmış ve 1180 hektar alanda yaklaşık 335 bin kızılçam etkilendi. Yangının sadece söndürme maliyetinin 21 milyon 826 bin 757 TL olması ne kadar büyük bir felaketle karşı karşıya olduğumuzu anlatabilmektedir." dedi.Geniş bir ormanlık alanı etkileyen orman yangını sonucunda ilgili alanın tekrar yeşillendirilmesi ve konu ile ilgili olarak Üniversitemizin yapabileceği katkılar için Ziraat Fakültesi ve Antakya Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki görüşmelerde yangının başladığı yaklaşık 20 hektar alanda ceviz, keçiboynuzu, fıstık çamı, mazı, servi gibi 250 adet fidan dikimi yapıldı. Öğrencilerin fidan dikerken yaşadıkları heyecan ve mutluluk görülmeye değerdi.Fidan dikimine katılan öğrenciler de yeşili ve doğayı korumanın öneminin vurgulanması amacıyla böyle bir etkinliğin içerisinde bulunmaktan onur duyduklarını, bu etkinliklerde bir yandan doğaya bir yandan da insanlığa karşı sorumluklarını yerine getirdiklerini belirttiler.Dikim işlemleri bir daha böyle felaketlerle karşılaşılmaması dilekleri ve yapılan ikramlarla sona erdi.
YÜZLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU haberi 12 Mart 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  32655 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle