Yüzümüzü Ağartan Gençlerimiz Ödüllendirildi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ilimiz programı kapsamında; katıldıkları uluslararası yarışmalarda dereceye girerek ilimizin yüzünü ağartan sporcularımız için düzenlenen ödül törenine katıldı.
Yüzümüzü Ağartan Gençlerimiz Ödüllendirildi
 Meclis Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende konuşan Bakan Kılıç, spor adına yapılan bütün çalışmaların; gençlerimizin ay yıldızlı bayrağı daha üst seviyede dalgalandırabilmeleri ve bu yarışa en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için olduğunu söyledi. Bakan Kılıç, “ Tek bir amacımız var, o da sizlere daha fazla imkân sunabilmek. Sizler de bizi böyle gururlandırdığınız sürece bizlere daha büyük şevk veriyorsunuz. Tabi aynı zamanda daha büyük sorumluluklar yüklüyorsunuz. Bunun için de teşekkür ediyorum.” dedi. Başarının ödüllendirilmesi gerektiğine ama kazanılan başarının gerçek başarı olması gerektiğine vurgu yapan Kılıç, “Kazandığınız başarı gerçek başarı olsun, ahlaklı başarı olsun, kendi gücünüzle elde ettiğiniz başarı olsun. Doğal yollardan elde edilen başarı, ömür boyu süren başarıdır. Gelecekte de bunun gururunu yaşayabilmeniz için başarınız her zaman ahlaklı başarı olsun. Ben zaten sizlerin bunun dışında bir başarıya koşacağınızı zannetmiyorum. Gençlerimize inancımız tamdır.” dedi.Bakan Kılıç, “Bugün sizin gününüz, çünkü başarı elde ettiniz ve bunun karşılığında da ödül alıyorsunuz. Buradaki genç kardeşlerinize de örnek olun. Onlarla beraber çalışın. Sizlere sunduğumuz ve sunacağımız imkânları lütfen sonuna kadar kullanın. Bunlar sizler için yapılmış tesisler. Kendinizi geliştirmek için fırsat olarak kullanın. Yarın belki sizlerden biri Gençlik ve Spor Bakanı olacak, bizim sunduğumuz imkânların daha iyisini emin olsun sizler sunacaksınız. Başarıya ulaşabilmeniz için aileleriniz ve bizler her zaman yanınızdayız.” diye konuştu.  Vali Lekesiz, de günümüzde sporun gücünün çok önemli boyutlara geldiğini, öyle ki ülkelerin ticari, ekonomik, askeri ve benzeri gücünün geldiği noktanın belirlenmesi açısından önemli göstergeler arasına girdiğini vurguladı.
 
 Lekesiz, “Sporun bireysel ve toplumsal hayatımıza kazandırdıkları göz ardı edilemez. Spor, bireyler olarak hoşça vakit geçirmenin ötesinde toplumsal barış, sosyal barış, dünya barışı gibi pek çok açıdan da büyük anlam ve önem ifade ediyor.” dedi. İlimiz genelinde sahip olduğumuz mütevazi altyapı imkanlarına rağmen 2013 yılında sadece uluslararası müsabakalarda dahi 18 gencimizin ödül aldığını vurgulayan Vali Lekesiz, “Demek ki altyapımız bugün olduğundan daha iyi olursa, ilimizin ve ülkemizin yüzünü ağartacak, ay-yıldızlı bayrağımızın gölgesinde yaşamanın mürüvvetini hepimize daha iyi hissettirecek sporcularımızın yetişmesi işten bile değil. İşte Erzin’den Samandağ’a, Hassa’dan Yayladağ’a kadar ilimiz genelinde devam eden yatırımların bitmesiyle yeni yıldızlarımız yetişecek ve yeni başarılara imza atacaklar.” diye konuştu.Vali Lekesiz, spor tesislerinin ilimize kazandırılmasında büyük desteğini gördüğümüz Gençlik ve Spor Bakanımıza ve O’nun şahsında, Hükümetimize, Adalet Eski Bakanımıza, ilimizin milletvekillerine, kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ederken, sporcularımıza, onları yetiştiren anne ve babalarına, hocalarına ve onlara destek olan herkese ayrıca teşekkür etti. Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili  Sadullah Ergin de, gençlerimizin başarısının, diğer gençlere de güzel bir örnek teşkil edeceğini söyledi. Ergin; “Şu anda Hatay’ın dört bir köşesinde 28 ayrı spor tesisi inşa ediliyor. Antakya merkezde İskenderun, Erzin, Payas, Belen Hassa Kırıkhan’da ilimizin tüm ilçelerinde gençlik merkezleri, kapalı spor salonları, yüzme havuzları, stadyum, atletizm pisti, jimnastik salonu için yatırımlar yapıyoruz. Bütün bu yatırımlar ilimizdeki lisanslı sporcu sayısını artıracağı gibi mevcut sporcularımızın da daha iyi şartlarda antrenman yapmalarını sağlayacak ve başarılarını pozitif yönde etkileyecek çalışmalardır. Hatay’a 2014 yılında yaklaşık 210 trilyon liralık tesis yapılacak. Diğer yıllarda da bu yatırımlar devam edecek. Bu tesisleri ilimize kazandıran Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.Konuşmaların ardından; atletizm, satranç, taekwondo, işitme engelliler karate, halter ve su sporu dallarında Avrupa ve Balkan Şampiyonu olan sporcularımıza ödülleri verildi.Törene, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hasan Koçyiğit, Gençlik ve Spor Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Baykan, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Taşkın, kurum müdürleri, sporcu gençlerimiz ve aileleri katıldı.