ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA İSTASYONU KURULUYOR

 Hatay Zeytincilik Araştırma İstasyonu’ kurulmasına ilişkin çalışmaların paylaşıldığı toplantı, Adalet Bakanı Sadullah Egin’in başkanlığında gerçekleştirildi.
ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA İSTASYONU KURULUYOR
Valilik Toplantı Salonu’nda  gerçekleşen toplantıya, Hatay Vali Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof.Dr.Hüsnü Salih Güder, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, HESOB Başkanı A.Kadir Teksöz ile zeytin üreticileri katıldı. Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Ergin, tarımdan çok daha iyi verim alabilmek adına hangi bölgede hangi ürünün yetiştirilmesi gerektiğine dair ‘ürün deseni haritası’ çıkartıldığını şimdi de Zeytincilik Araştırma İstasyonu kurulmasının planladığını ifade ederek, “Söz konusu istasyonda; zeytin üzerine hangi bölgemizde hangi cinsler olmalı, üretimin önündeki faktörler nelerdir, fidanların hazırlanması, sulanması, tür seçimi, hastalıklarla mücadele gibi bir çok teknik detayı da kapsayan konularda önemli çalışmalar yapılacak. Bölge açısından önemli sonuçları olacak güzel bir çalışma olacak.”dedi. Vali Lekesiz de, zeytin üretiminde ilimizin Türkiye’de 4. sırada, zeytinyağı üretiminde de 3.sırada olduğunu ifade ederek, zeytinciliğin başta Altınözü ilçemiz olmak üzere ilimizin pek çok yerinde önemli bir geçim kaynağı olduğunu kaydetti.
 
   
 
 Lekesiz, Türkiye genelinde bir tane Zeytincilik Araştırma İstasyonu olduğunu ve ilimizde de kurulabileceğine ilişkin hususun 2 yıl önce Bakan Ergin’e arz edildiğini, Tarım Bakanlığı ile görüşmeler sonucunda Türkiye’de 2. Zeytincilik Araştırma İstasyonu’nun ilimizde kurulmasına ilişkin Kanun’un çıktığını söyledi.Hatay Zeytincilik Araştırma İstasyonu’nda 6 bölüm bulunduğunu ve yaklaşık 10 ilin ilimize bağlandığını ifade eden Lekesiz, “Zeytin ve zeytinyağı sektörünün uluslararası sektörlerle bağlantısını kurmaktan tutun tüm bu bölgedeki doğru gen kaynaklarının araştırılmasına kadar pek çok görevi icra edecek. Yer seçimini doğru yaptığımızda ve bir an evvel hayata geçirdiğimizde, bu sektöre ciddi katkı yapacak ilimiz ve bölgemiz açısından çok ciddi bir yatırım.” diye konuştu. MKÜ Rektörü Prof. Dr. H. Salih Güder de, zeytin ve zeytinyağı üretimi alanında belli bir kalite ve verime ulaşılabilmesi için; ekim dikimde, budamada, zirai mücadelede, hasat ve nakliyede, işlemesinde ve pazarlamasında entegrasyona ihtiyaç olduğunu, mesleki teknik eğitim kursu açılarak hem çiftçilerin hem de onları yönlendirecek kişilerin eğitilmelerinin önemli olduğunua dikkat çekti. Toplantıda Hatay Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürü Haydar Bükel konu ile ilgili olarak bir sunum yaparken Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü kurulması için alternatif araziler de değerlendirildi. Toplantı, zeytin üreticilerinin görüş ve önerilerini paylaşmaları ile devam etti.