Antakya Adana kebabı Firmaları

Adres: İSTİKLAL CAD. VAKIF BANK YANI GARANTİBANK KARŞISI YAYA KÖPRÜSÜ YANI
Beğeni: 10 kişi beğendi Firma Türü: normal
10 kişi beğendi.
Firma Türü: normal
Hatay Antakya Adana kebabı - Adana kebabı Hatay Antakya firmaları 4 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş!
Antakya Adana kebabı Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Hatay Antakya Adana kebabı Alternatif Arama Seçenekleri
Antakya Adana kebabı sektöründe 4 adet firma bulunmaktadır, Adana kebabı sektörü 21 Kasım 2019 Perşembe günü tarihi itibari ile 20673 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Antakya Adana kebabı sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Antakya Adana kebabı, En Popüler Antakya Adana kebabı, En Çok Aranan Antakya Adana kebabı, En Beğenilen Antakya Adana kebabı, En İyi Antakya Adana kebabı, En Yeni Antakya Adana kebabı, En Yakın Antakya Adana kebabı, En Güncel Antakya Adana kebabı, Antakya Adana kebabı Nerede?
Hatay İli Antakya İlçesindeki Açıkdere Adana kebabı, Akasya Adana kebabı, Akasya Adana kebabı, Akbaba Adana kebabı, Akçaova Adana kebabı, Akcurun Adana kebabı, Akevler Adana kebabı, Akhisar Adana kebabı, Aksaray Adana kebabı, Alaattin Adana kebabı, Alahan Adana kebabı, Alazi Adana kebabı, Altınçay Adana kebabı, Anayazı Adana kebabı, Apaydın Adana kebabı, Arpahan Adana kebabı, Aşağioba Adana kebabı, Avsuyu Adana kebabı, Aydınlıkevler Adana kebabı, Bağrıyanık Adana kebabı, Bahçelievler Adana kebabı, Barbaros Adana kebabı, Biniciler Adana kebabı, Bitiren Adana kebabı, Bohşin Adana kebabı, Bozhöyük Adana kebabı, Bozhüyük Adana kebabı, Büyükdalyan Adana kebabı, Cebrail Adana kebabı, Çekmece-Pınarbaşı mah Adana kebabı, Cumhuriyet Adana kebabı, Defne Adana kebabı, Demirköprü Adana kebabı, Derince Adana kebabı, Dikmece Adana kebabı, Doğanköy Adana kebabı, Dutdibi Adana kebabı, Ekinci Adana kebabı, Emek Adana kebabı, Esenlik Adana kebabı, Esentepe Adana kebabı, Fevzi Çakmak Adana kebabı, Fevziçakmak Adana kebabı, Fevzipaşa Adana kebabı, Gazi Adana kebabı, Gazi Paşa Adana kebabı, Gazipaşa Adana kebabı, General Şükrü Kanatli Adana kebabı, Generalşükrükanadlı Adana kebabı, Gökçegöz Adana kebabı, Gülderen Adana kebabı, Güllü Bahçe Adana kebabı, Güllübahçe Adana kebabı, Günyazı Adana kebabı, Güzelbirlik Adana kebabı, Güzelburç Adana kebabı, Habib-İ Neccar Adana kebabı, Haci Ömer Alpagot Adana kebabı, Hacıömeralpagot Adana kebabı, Haraparası Adana kebabı, Haraparası Adana kebabı, Harbiye Adana kebabı, Hasanlı Adana kebabı, Havuzlar Adana kebabı, İplik Pazari Adana kebabı, İplikpazarı Adana kebabı, Kanatlı Adana kebabı, Kantara Adana kebabı, Karaali Adana kebabı, Karaali Bölüğü Adana kebabı, Karaalibölüğü Adana kebabı, Kardeşler Adana kebabı, Karlısu Adana kebabı, Kavaslı Adana kebabı, Kesecik Adana kebabı, Kisecik Adana kebabı, Kişla Saray Adana kebabı, kışlasaray Adana kebabı, Kışlasaray Adana kebabı, Kocaabdi Adana kebabı, Küçükdalyan Adana kebabı, Kuruyer Adana kebabı, Kuyulu Adana kebabı, Kuzeytepe Adana kebabı, Madenboyu Adana kebabı, Mansurlu Adana kebabı, Maraşboğazı Adana kebabı, Maşuklu Adana kebabı, Melekli Adana kebabı, Merkez Adana kebabı, Meydan Adana kebabı, Narlıca Adana kebabı, Odabaşı Adana kebabı, Oğlakören Adana kebabı, Orhanlı Adana kebabı, Ovakent Adana kebabı, Paşaköy Adana kebabı, Ş.Kanatlı Adana kebabı, Saçaklı Adana kebabı mahallerindeki Adana kebabı sektöründeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Hatay Antakya Adana kebabı Hakkında Detaylı Açıklama

Adana Kebabı, Adana'ya özgü 'zırh' adı verilen, satıra benzer bir bıçak ile elde kıyılan parça etten yapılan bir kebap çeşitidir. Adana Kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özelliklerden birisi kullanılan ettir. Kebabın yapıldığı bu et doğal ortamlarda, kendine has bir bölge olan yaylalarda yetişen erkek koyunlardan elde edilmektedir. Bu teknikle birlikte ustalık da ürüne farklılık katmaktadır. Adana Kebabın bir parçası olan kuyruk yağı da kebaba farklı bir lezzet katmaktadır ve kesinlikle dana eti kullanılmamaktadır.

En az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen et, yağ, sinir ve damar zarlarından ayrılırarak en az bir gün dinlendirilir. Ardından zırh denilen ve iki elle kullanılan keskin bir bıçakla kıyılır.

Ayrıca kuyruk yağı da kıyılıp ikisi birbirine karıştırılır. Tuz ve acı biber ilave edilip iyice yoğurulur. Adana Kebabın ana unsuru bu şekilde oluşmaktadır. İsteğe göre sarımsak , kırmızı ve yeşil acı biber de karıştırılıp tekrar yoğurulur. Üçüncü kez zırh ile kıyılan et 3 cm enindeki şişlere sıvanır gibi saplanır. Alevsiz, durgun, korlu ateşte pişen etin kırmızıdan koyu kahverengiye dönmesi beklenir. Yağı pide ekmekle alınarak ateşe düşmesi engellenir. Adana Kebabı coğrafi tescilli olup, üretimi için Adana Ticaret Odasından izin alınmalıdır.

Yanında közlenmiş domates, biber ve soğan salatası ve ezme ile servis edilen kebap, şalgam veya ayran ile tüketilir.