Kıbrıs Güzelyurt Tandır Ekmeği Firmaları

Kıbrıs Güzelyurt Tandır Ekmeği mi arıyorsunuz? | Tandır Ekmeği Kıbrıs Güzelyurt firmaları. Toplam 10 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Kıbrıs+Güzelyurt+Tandır+Ekmeği Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Kıbrıs Güzelyurt Tandır Ekmeği Firmaları Güzelyurt Rehberi, Firmanı Ücretsiz EkleKıbrıs Güzelyurt Tandır Ekmeği Firmaları Güzelyurt Rehberi, Firmanı Ücretsiz Ekle51 0.0 | 0 Oy
Kıbrıs Güzelyurt Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Kıbrıs Güzelyurt Tandır Ekmeği Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Güzelyurt Tandır Ekmeği sektöründe 10 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 24 Şubat 2020 Pazartesi günü tarihi itibari ile 128848 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Güzelyurt Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Güzelyurt Tandır Ekmeği, En Popüler Güzelyurt Tandır Ekmeği, En Çok Aranan Güzelyurt Tandır Ekmeği, En Beğenilen Güzelyurt Tandır Ekmeği, En İyi Güzelyurt Tandır Ekmeği, En Yeni Güzelyurt Tandır Ekmeği, En Yakın Güzelyurt Tandır Ekmeği, En Güncel Güzelyurt Tandır Ekmeği, Güzelyurt Tandır Ekmeği Nerede?
Kıbrıs İli Güzelyurt İlçesindeki Denizli Tandır Ekmeği, Gemikonağı Tandır Ekmeği, Günebakan Tandır Ekmeği, İsmetpaşa Tandır Ekmeği, Kurttepe Tandır Ekmeği, Lalamustafapaşa Tandır Ekmeği, Lefke Tandır Ekmeği, Madenliköy Tandır Ekmeği, Piyalepaşa Tandır Ekmeği, Şirinköy Tandır Ekmeği, Sülaymaniye Tandır Ekmeği mahallerindeki Tandır Ekmeği sektöründeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Kıbrıs Güzelyurt Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.