Kıbrıs İskele Tandır Ekmeği Firmaları

Kıbrıs İskele Tandır Ekmeği mi arıyorsunuz? | Tandır Ekmeği Kıbrıs İskele firmaları. Toplam 16 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Kıbrıs+İskele+Tandır+Ekmeği Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Kıbrıs İskele Tandır Ekmeği Firmaları İskele Rehberi, Firmanı Ücretsiz EkleKıbrıs İskele Tandır Ekmeği Firmaları İskele Rehberi, Firmanı Ücretsiz Ekle51 0.0 | 0 Oy
Kıbrıs İskele Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Kıbrıs İskele Tandır Ekmeği Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
İskele Tandır Ekmeği sektöründe 16 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 25 Şubat 2020 Salı günü tarihi itibari ile 128858 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
İskele Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı İskele Tandır Ekmeği, En Popüler İskele Tandır Ekmeği, En Çok Aranan İskele Tandır Ekmeği, En Beğenilen İskele Tandır Ekmeği, En İyi İskele Tandır Ekmeği, En Yeni İskele Tandır Ekmeği, En Yakın İskele Tandır Ekmeği, En Güncel İskele Tandır Ekmeği, İskele Tandır Ekmeği Nerede?
Kıbrıs İli İskele İlçesindeki Bahçeler Tandır Ekmeği, Büyükkonuk Tandır Ekmeği, Cevizli Tandır Ekmeği, Ersinpaşa Tandır Ekmeği, İskele Tandır Ekmeği, Mehmetçik Tandır Ekmeği, Polatpaşa Tandır Ekmeği, Sancarpaşa Tandır Ekmeği, Yenierenköy Tandır Ekmeği mahallerindeki Tandır Ekmeği sektöründeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Kıbrıs İskele Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.