Kıbrıs Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği Firmaları

Kıbrıs Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği mi arıyorsunuz? | Tandır Ekmeği Kıbrıs Kıbrıs Merkez firmaları. Toplam 16 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Kıbrıs+Kıbrıs+Merkez+Tandır+Ekmeği Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Kıbrıs Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği Firmaları Kıbrıs Merkez Rehberi, Firmanı Ücretsiz EkleKıbrıs Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği Firmaları Kıbrıs Merkez Rehberi, Firmanı Ücretsiz Ekle51 0.0 | 0 Oy
Kıbrıs Kıbrıs Merkez Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Kıbrıs Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği sektöründe 16 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 25 Şubat 2020 Salı günü tarihi itibari ile 128861 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En Popüler Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En Çok Aranan Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En Beğenilen Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En İyi Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En Yeni Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En Yakın Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, En Güncel Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği, Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği Nerede?
Kıbrıs İli Kıbrıs Merkez İlçesindeki mahallerindeki Tandır Ekmeği sektöründeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Kıbrıs Kıbrıs Merkez Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.