Konya Tandır Ekmeği Firmaları

Adres: Marangozlar San. Sit. Başkışla Sk. Daire: 14, Nalçacı,
Beğeni: 0 kişi beğendi Firma Türü: ucretsiz
0 kişi beğendi.
Firma Türü: ucretsiz
Konya Tandır Ekmeği - Tandır Ekmeği Konya firmaları 117 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş!
Konya Tandır Ekmeği Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Konya Tandır Ekmeği Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Konya Tandır Ekmeği sektöründe 117 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 05 Aralık 2019 Perşembe günü tarihi itibari ile 123900 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Konya Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Konya Tandır Ekmeği, En Popüler Konya Tandır Ekmeği, En Çok Aranan Konya Tandır Ekmeği, En Beğenilen Konya Tandır Ekmeği, En İyi Konya Tandır Ekmeği, En Yeni Konya Tandır Ekmeği, En Yakın Konya Tandır Ekmeği, En Güncel Konya Tandır Ekmeği, Konya Tandır Ekmeği Nerede?
Konya İlindeki Ahırlı Tandır Ekmeği, Akören Tandır Ekmeği, Akşehir Tandır Ekmeği, Altınekin Tandır Ekmeği, Beyşehir Tandır Ekmeği, Bozkır Tandır Ekmeği, Çeltik Tandır Ekmeği, Cihanbeyli Tandır Ekmeği, Çumra Tandır Ekmeği, Derbent Tandır Ekmeği, Derebucak Tandır Ekmeği, Doğanhisar Tandır Ekmeği, Emirgazi Tandır Ekmeği, Ereğli Tandır Ekmeği, Güneysınır Tandır Ekmeği, Hadim Tandır Ekmeği, Halkapınar Tandır Ekmeği, Hüyük Tandır Ekmeği, Ilgın Tandır Ekmeği, Kadınhanı Tandır Ekmeği, Karapınar Tandır Ekmeği, Karatay Tandır Ekmeği, Konya Merkez Tandır Ekmeği, Kulu Tandır Ekmeği, Meram Tandır Ekmeği, Sarayönü Tandır Ekmeği, Selçuklu Tandır Ekmeği, Seydişehir Tandır Ekmeği, Taşkent Tandır Ekmeği, Tuzlukçu Tandır Ekmeği, Yalıhüyük Tandır Ekmeği, Yunak Tandır Ekmeği ilçelerindeki Tandır Ekmeği sektorundeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Konya Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.