Siirt Tillo Tandır Ekmeği Firmaları

Siirt Tillo Tandır Ekmeği mi arıyorsunuz? | Tandır Ekmeği Siirt Tillo firmaları. Toplam 234 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Siirt+Tillo+Tandır+Ekmeği Firmanızı+Eklemek+İçin+Tıklayın!
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş ve Oy Ver!
Siirt Tillo Tandır Ekmeği Firmaları Tillo Rehberi Firmanı Ücretsiz EkleSiirt Tillo Tandır Ekmeği Firmaları Tillo Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle51 0.0 | 0 Oy
Siirt Tillo Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Siirt Tillo Tandır Ekmeği Firmaları Alternatif Arama Seçenekleri
Tillo Tandır Ekmeği sektöründe 234 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 27 Şubat 2020 Perşembe günü tarihi itibari ile 129052 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Tillo Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Tillo Tandır Ekmeği, En Popüler Tillo Tandır Ekmeği, En Çok Aranan Tillo Tandır Ekmeği, En Beğenilen Tillo Tandır Ekmeği, En İyi Tillo Tandır Ekmeği, En Yeni Tillo Tandır Ekmeği, En Yakın Tillo Tandır Ekmeği, En Güncel Tillo Tandır Ekmeği, Tillo Tandır Ekmeği Nerede?
Siirt İli Tillo İlçesindeki Akyayla Köyü Tandır Ekmeği, Aynsuç (Fersaf Köyü) Tandır Ekmeği, Erenler (Hatrant Köyü) Tandır Ekmeği, Fakirullah Tandır Ekmeği, Fersaf Köyü Tandır Ekmeği, Hatrant Köyü Tandır Ekmeği, İkizbağlar Köyü Tandır Ekmeği, Kargacik (Akyayla Köyü) Tandır Ekmeği, Kurşun (Hatrant Köyü) Tandır Ekmeği, Mücahit Tandır Ekmeği, Saydanlar Tandır Ekmeği, Sinep Köyü Tandır Ekmeği, Taşbalta Köyü Tandır Ekmeği mahallerindeki Tandır Ekmeği sektöründeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Siirt Tillo Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.