Yozgat Tandır Ekmeği Firmaları

Yozgat Tandır Ekmeği - Tandır Ekmeği Yozgat firmaları 116 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...

Alternatif Yozgat İli Firmaları

Adres: Kırşehir Cad. No: 60,
Beğeni: 0 kişi beğendi Firma Türü: ucretsiz
0 kişi beğendi.
Firma Türü: ucretsiz
Yozgat Tandır Ekmeği - Tandır Ekmeği Yozgat firmaları 116 adet firmanın, Adresi, Yol Tarifi, Telefonu ve İletişim Bilgileri listesi burada. Firmanızı Ücretsiz Eklemek veya tüm liste için tıklayınız...
Bizi Beğendiysen Sayfanda Paylaş!
Yozgat İli Firmaları Talep, Öneri ve Şikayetlerinizi Bize Lütfen Bildirin!
Yozgat Tandır Ekmeği Alternatif Arama Seçenekleri
Yozgat Tandır Ekmeği sektöründe 116 adet firma bulunmaktadır, Tandır Ekmeği sektörü 22 Kasım 2019 Cuma günü tarihi itibari ile 123278 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.
Yozgat Tandır Ekmeği sektöründeki firmalara alternatif aramalarla da ulaşabilirsiniz:
İsim Sıralı Yozgat Tandır Ekmeği, En Popüler Yozgat Tandır Ekmeği, En Çok Aranan Yozgat Tandır Ekmeği, En Beğenilen Yozgat Tandır Ekmeği, En İyi Yozgat Tandır Ekmeği, En Yeni Yozgat Tandır Ekmeği, En Yakın Yozgat Tandır Ekmeği, En Güncel Yozgat Tandır Ekmeği, Yozgat Tandır Ekmeği Nerede?
Yozgat İlindeki Akdağmadeni Tandır Ekmeği, Aydıncık Tandır Ekmeği, Boğazlıyan Tandır Ekmeği, Çandır Tandır Ekmeği, Çayıralan Tandır Ekmeği, Çekerek Tandır Ekmeği, Kadışehri Tandır Ekmeği, Merkez Tandır Ekmeği, Saraykent Tandır Ekmeği, Sarıkaya Tandır Ekmeği, Şefaatli Tandır Ekmeği, Sorgun Tandır Ekmeği, Yenifakılı Tandır Ekmeği, Yerköy Tandır Ekmeği, Yozgat Merkez Tandır Ekmeği ilçelerindeki Tandır Ekmeği sektorundeki Firmalara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Yozgat Tandır Ekmeği Hakkında Detaylı Açıklama

Tandır ekmeği Ortadoğu ve Asya'da sıklıkla yenen, ince ve oldukça gevrek bir çeşit ekmektir. Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilir. Yufka gibi, oklava ile bir buçuk santim kalınlığında açılır. Üzerine un, susam ve su serpilir. Bu bir nevi bulamaçtır.

Kürtlerin, Fasların, Arapların, Azerilerin genel kültürünü yansıtan tandır ekmeği veya nanê tenûrê, asırlardır insanların sofrasındaki mümtaz yerini muhafaza ediyor.

Sanayi tipi fırınların gelişmesi, kent kültürünün kırsalda da etkili olmasıyla geçmişe oranla daha az üretilen tandır ekmeği, hem kokusu ve lezzetiyle hem de farklı görünümüyle diğer ekmek türlerinden daha imtiyazlı bir yere sahip.

Kırsal kesimlerde sac ekmeğinin de yaygın olarak pişirildiği bilinse de özellikle tandırlarda pişen ekmek, sulu yemeklere bandırılması ve geç bayatlaması dolayısıyla daha fazla rağbet görüyor.

Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukur veya toprağın üzerinde kubbe şeklinde yine çamurla sıvazlanarak yapılan fırında pişirilen ekmeğin hamuru da özel olarak hazırlanıyor.