Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Semir Eraslan
Başak Sürücü Kursu
İlhan Mobilya
Ekrem Tır
Brf Treyler
Olsan Ambalaj

TAŞ OCAĞI İSYANI

-HATAY'IN KIRIKHAN İLÇESİNDE FAALİYET GÖSTEREN TAŞ OCAĞININ BİRİNCİ DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANININ YANI SIRA EVLERİNE ZARAR VERDİĞİNİ İDDİA EDEN KÖYLÜLER, YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYOR -TÜRKİYE TABİATINI KORUMA DERNEĞİ ŞUBE BAŞKANI ÖĞÜNÇ: ''TAŞ OCAĞI NEDENİYLE KAYA MEZARLARI ZARAR GÖRÜYOR''

TAŞ OCAĞI İSYANI
TAŞ OCAĞI İSYANI
TAŞ OCAĞI İSYANI
Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bulunan taş ocağının köylerine zarar verdiğini iddia eden beş köyün muhtarı konuyla ilgili yetkililerden destek beklediklerini kaydettiler.
     Kırıkhan ilçesine bağlı Ceylanlı, Karamağara, Ilıkpınar, Kodallı ve Alaybeyli köyünün muhtarları, yakınlarında bulunan ve uzun süreden bu yana faaliyetlerini sürdüren taş ocağı nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirttiler.
     Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Şube Başkanı Abdullah Öğünç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırıkhan ilçesindeki taş ocağı nedeniyle kendilerine gelen şikayetlerin her gün arttığını söyledi.

     Taş ocağındaki patlatma çalışmaları nedeniyle bazı köylerde evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu ifade eden Öğünç, mevcut taş ocağının yakınına iki tesis daha kurulması için başvurunun olduğunu kaydetti.
     Kurulması planlanan taş ocaklarıyla birlikte Kırıkhan ve çevresinin daha kötü etkileneceğini, buraların yaşanmaz hale geleceğini vurgulayan Öğünç, şöyle devam etti:
     ''Mevcut taş ocağının yakın çevresinde hatta sıfır noktasında birinci derecede arkeolojik sit alanı var. Burada kaya mezarları ve Grekçe yazalı kabartmalı kaya mezarları yer alıyor. Bu kaya mezarlarının turizm potansiyeli çok yüksek. Ancak taş ocaklarının dinamit patlatması sonucu bu kaya mezarları tehdit altındadır.
     Bunun yanı sıra beş köyümüzde de taş ocağındaki patlatmalar nedeniyle çatlaklar meydana geldi. ''
     Mevcut taş ocağının faaliyetini durdurması, kurulması planlanan iki tesise de izin verilmemesi gerektiğini ifade eden Öğünç, bu konuda destek beklediklerini söyledi.
     Ceylanlı köyü muhtarı Mehmet Emir de, taş ocağı nedeniyle köylerinde hemen her gün suni depremi yaşadıklarını kaydetti.
     Taş ocağındaki dinamit patlatmaları sırasında köylülerin evlerinin dışına kaçtığını vurgulayan Emir, artık evlerinde yaşayamaz hale geldiklerini belirtti.
     Kara Mağara köyü muhtarı Orhan Güder ise, pamuk ekili arazilerinin taş ocağının tozu nedeniyle zarar gördüğünün, artık ürünlerinde verim kayıplarının da oluşmaya başladığını söyledi.

TAŞ OCAĞI İSYANI haberi 20.08.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  242550  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 242550
Kategori Yerel
ŞehirHatay
Hatay Haberleri
Son Eklenen Haberler

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR