Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Brf Treyler
Ekrem Tır
Başak Sürücü Kursu
Semir Eraslan
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya

SURİYE DE YAŞANANLARIN HATAY A ETKİSİ KONUŞULDU

Suriye’de yaşanan olayların yansımalarının esnafından doktoruna, mühendisinden öğrencisine kadar Hatay halkı tarafından bir çok alanda yoğun bir biçimde hissediliyor.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından “Suriye’deki olayların Hatay’a yansıması” konulu Hatay Kent Kurultayı düzenlendi. Hatay Eczacılar Odası toplantı salonun da düzenlenen kent Kurultayının açılış konuşmasını İl Koordinasyon Kurulu İl Sekreteri Adnan Orukoğlu yaptı. Suriye’de yaşanan olayların kentin en önemli gündemini oluşturduğunu belirten Orukoğlu, bu topraklarda yaşayan insanların savaş psikolojisini yaşamaya başladığını söyledi.
Bu topraklar kan gölüne döndü
Hatay’ın coğrafi konumu itibari ile Asya, Afrika ve Avrupa arasında bir köprü konumunda olduğunu belirten Orukoğlu, “İnsanın hem sosyolojik hemde kültürel gelişiminde rol oynayan önemli bir merkezdir. Hatay’da nüfus esas itibari ile üç etnik gruptan oluşur. Aleviler, Sünniler ve Hıristiyanlar. Bunların dışında köy ve mahallelerde toplanmış durumda olan Çerkezler, Afganlar, Ermeniler ve Özbekler vardır. Tarih boyunca çeşitli topluluklara yurtluk etmiş, 7 bin yıllık uygarlıklar şehri olan Hatay’da medeniyetlerin biri gidip biri gelirken savaşlar yaşanmış bu topraklar kan gölüne dönüşmüştür” dedi.
Savaş ve kan istemiyoruz
Artık bu topraklarda savaş ve kan istemediklerini belirten Orukoğlu, “İnsanca yaşamak için savaşsız ve sömürüsüz, bir dünyaya ihtiyacımız var diyoruz. Yıllardır bölgemizde oynanan oyunlar, 21. yüzyıldaki kritik noktası Suriye’dir. Suriye’ye dönük askeri bir müdahale bölgesel bir savaşın da tetikleyicisi olacaktır. Ortadoğu bi şekildeki iç savaşlarla etnik ve dini boğazlaşmalarla kaosa sürüklenirken, Türkiye’de bu kaosun bir parçası olacak ve bölge hakları büyük acılarla yüz yüze kalacaktır” dedi
“Savaşa karşı barışı, ayrışmaya karşı birlikte yaşamayı, ortak değerlerini güçlendirerek hoşgörüyü her alanda ortaya koyduğumuzda insan onurunu korumuş, savaş kurucularının da oyununu boşa çıkarmış oluruz” diyen Orukoğlu, “Komşumuz Suriye’ye karşı herhangi bir dış müdahaleyi, asla kabul etmiyor, bütün emperyalist güçlerin ellerini bölgeden derhal çekmelerini istiyoruz” diye konuştu.
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı’da birliklerinin kent sorunlarına ilişkin sorun tespitlerini ve çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştığını söyledi. 

Soğancı, geçtiğimiz 6 yıl boyunca Türkiye’nin değişik illerinde düzenledikleri kent kurultayları ile kentlerin mevcut durum tespitlerini yaparken, nasıl bir kent istiyoruz? sorusuna da kentte yaşayanlar ile birlikte yanıtlar aradıklarını ifade etti. 
Birliklerinin kent kurultayları aracılığı ile kentlere aklın ve bilimin gözünden mercek tutuğunu mevcut durumu analiz ettiğini ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunduğunu belirten Soğancı, “Ancak birliğimiz bu anlayışla Hatay’a mercek tutuğunda Suriye’de başlatılan iç savaş ve işgal sürecinin bu kentin temel sorunu haline geldiğini de asla görmezlikten gelemez” dedi.
“Yani birliğimiz emperyalizmin yönelimleri doğrultusunda aktif taşeronluk rolünün pervasızca yürütülmesinin sonuçlarının Hatay’ı ne hale getirdiğini ve bu gidişatın özellikle Hataylılara nelere mal olacağını da cesurca, tereddüt etmeden ortaya koyar” diyen Soğancı, “Bu etkinliğimizde Hatay’ın dinamikleri ile birlikte yaşanmakta olan bu sürece dair fotoğrafı burada yerinde çekmektir. Bu kurultayımızın amacı da bu şekildedir” dedi.
Hatay’a Ortadoğu’yu büyük oranda yansıtan bir minyatürde diyebileceklerini belirten Soğancı, “Özellikle bu yapının Suriye’de yaşanan parçalanma ve iç savaşın kırılma noktalarını taşıdığı için bölgedeki gerilimlerin, günlük yaşama doğrudan yansımasına yol açıyor. Suriye’deki iç savaşın doğrudan bir parçası haline gelinmişken, hele de Hatay işgal sürecinin lojistik üssü haline getirilmişken, bu risk Hataylının hayatını cehenneme çevirmeye yeterde artar bile” dedi.
Bu durumun esnafından doktoruna, mühendisinden öğrencisine kadar Hatay halkı tarafından bir çok alanda yoğun bir biçimde hissedildiğini aktaran Soğancı, “Hatay’da herhangi bir vatandaşımızın bu fiili savaş süresince, gündelik hayatta yaşadığı sıkıntıları sıralaması tek başına bir çok şeyi anlatmaya yetiyor, bu sempozyumda da bunu net olarak göreceğiz. Ülkeyi yöneten siyasal iktidarın bu gerçeği bizlerden çok daha iyi bildiğini de unutmadan AKP’nin Suriye’ye yönelik çığırından çıkmış, müdahalecilik hevesinin nereden kaynaklandığı sorusunu öncelikle sormamız gerekiyor.” dedi.
Bu soruya AKP’nin verdiği cevabın çok açık ve net olduğunu kaydeden Soğancı, “Oda Suriye’ye özgürlük ve demokrasinin gelmesi. Bunu kendi ülkesini açık bir cezaevine çevirmiş, kendisine muhalif tüm kesimleri baskı ve zor yoluyla etmiş, hak ve özgürlükleri yasaklamayı marifet sayan bir iktidarın söylemesi ironi değil de nedir? Bu sorunun cevabını emperyalizmin bölgesel politikalarında ve bu politikalara tam uyumluluk içerisinde giderek derinleştirilen bağımlılık ilişkilerinde aktif taşeronlukta aramak gerekir” dedi.
Bu sorunun cevabının kürecikte kurulan Radar üssünde aramak gerektiğini de belirten Soğancı, “Bu sorunun cevabını emperyalistlerle el ele kol kola konuşlandırılacağı yer çalışmalarının yapıldığı Patriot füzelerinin gelişinde aramak gerekir. AKP’nin Suriye’ye müdahalenin gerekçelerini emperyalizmin kendi özünde arayabiliriz ama asla ve asla Suriye’ye özgürlük ve demokrasiyi götürme safsatasında aranmasına da izin vermeyiz” dedi.
“Bu durumu en çıplak haliyle de Suriye’ye demokrasi götürülürken, sokağa çıkarak görüşlerini ifade etme özgürlüğü alınmış, konuşması yasaklanmış bir kent olan Hatay’dan ifade etmemiz gerekir” diyen Soğancı, “ Mısır ve Tunus ile başlayan değişimler Libya’nın işgali, Suriye’de iç savaşın derinleştirilmesi ve İran’ın çevrelenmesi yönünde bir seyir izliyoruz. Bölgenin yeniden dizayn ediliş sürecinde adı konmamış bölüşüm savaşıda şimdiden yaşanıyor” diye konuştu.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından kent kurultayının ilk oturumu Hatay Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ömer İyiel’in başkanlığında yapıldı. Oturama konuşmacı olarakda ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, UND Hatay Temsilcisi Mustafa Yılmaz, HASİAD Başkanı Gülay Gül, Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap ve Hatay SMMMO Başkanı Abdullah Korkmaz katıldı.
Kurultayın öğleden sonra yapılan ikinci ve son oturumuna da konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Fehim Taşdelen ve Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Adnan Gümüş katıldı.

SURİYE DE YAŞANANLARIN HATAY A ETKİSİ KONUŞULDU haberi 03.12.2012 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  120525  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 120525
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  MOTOSİKLET KAZASI YİNE CAN ALDI
   İbrahim Karpuz yönetimindeki motosiklet, henüz bilinmeyen bir nedenle direksiyon hâkimiyetini kaybedince önce kaldırıma çarptı, ardından da önündeki minibüse arkadan vurdu. Kazada motosiklet minibüsün altına girdi, sürücüsü ağır yaralandı.       112 Acil sağlık ekipleri tarafından İskenderun Devlet Hastanesine kaldırılarak ilk müdahalesi yapılan genç motosiklet... 24.10.2016 00:00
  Hatay Asayiş 1960Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ ÖĞRENCİLERE ÇEVRE BİLiNCİ AŞILIYOR
  Samandağ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2016-2017 eğitim-öğretim yılındaki "Geri Dönüşüm, Çocuklarımızın geleceğidir" projesi kapsamındaki eğitimlerini Atatürk ortaokulu (1368 öğrenciye),Namık Kemal İlkokulu’nda (189 öğrenciye) başlattı. Öğrencilere yönelik yapılan sunumda kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi ambalaj atığı, bitkisel atık yağlar ve atık piller, elektronik atık... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 330Devamını oku
  SAMANDAĞ BELEDİYESİ KENT MÜZESİ KURUYOR
  Samandağ Belediyesi bünyesinde kurulacak Kent müzesi ile ilgili Samandağ’da bulunan tüm mahalleler ziyaret ediliyor. Müzenin önemi konusunda mahalle sakinlerinin katkı sunması için Mahalle Muhtarları bilgilendiriliyor. Arkeolog Miray Mimaroğlu ile İpek Köyü Koordinatörü Berna İleri gerçekleştirdikleri Mahalle ziyaretinde Gözene Mahalle Muhtarı Yusuf Dadük ile Sutaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Cemali’yi Kent M&u... 24.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 655Devamını oku
  DÖRTYOL BUSE NUR İÇİN SEFERBER OLDU
  Dörtyol Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol Belediyesi, Türkiye Kızılay Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu ve Eğitim Kurumlarının yanı sıra vatandaşlarında kampanyaya destek verdiği kan bağışı kampanyasına yaşlı genç vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Atatürk anıtı alanı önünde Türk Kızılay’ı kan alma birimi tarafından kurulan stantlara kök hücre ve kan bağışı yapmak ve Buse Nur Kaba’ya... 24.10.2016 00:00
  Hatay Politika 575Devamını oku
  BASKETBOLCULARDAN SEZONA YORGUN BAŞLANGIÇ
  22 Ekim Cumartesi günü Adana Menderes Spor Salonu'nda oynanan mücadelede Sertan Kırklar, Uygar Kurt ve Fatih Evli hakem üçlüsü düdük çaldı.  BOTAŞ-HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 76-57 Maça Bahar, Paris, Hurst, Marina ve Snytsina ilk beşiyle başlayan Hatay temsilcisi, karşılaşmanın ilk çeyreğini 23-14 geride tamamladı. İkinci periyoda savunmadaki sertliğini arttırarak başlamak isteyen mav... 24.10.2016 00:00
  Hatay Genel 645Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6580Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3925Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3645Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3165Devamını oku
  CHP DEN MAHALLE ZİYERETLERİ
  EĞİTİM SEN ZİYARETİ CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:”Partimizin   en alt üyesinden genel başkanımıza kadar 29 günden beri en önemli gündemimiz eğitim sen mağdurlarıdır. Genel Başkanımız  il başkanları toplantısında haksız olarak açığa alınan öğretmenlerin bir an önce görevlerine dönmesi gerektiğini  belirtti.  Süreç kolay bir süreç değil.Genel Başkanımızdan milletvekilimize kada... 11.10.2016 00:00
  Hatay Siyaset 2775Devamını oku
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
(Özel haber) Hırsızın hızı görenleri hayrete düşürdü
Asayiş
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
İzmir’de yakalanan Fethullah Gülen’in iki yeğeni Erzurum’a getirildi
Asayiş
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Türk Hacker Grubu Anonymous’u hedef aldı
Genel
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Erzurum’da teröristlerle çatışma: 1 uzman çavuş yaralı
Asayiş
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Gözaltına alınan İlyas Salman serbest bırakıldı
Asayiş
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çatalağzı ve Muslu’daki termik santral başvurusu ile ÇED süreci durduruldu
Çevre
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Adana’da alkol komasına giren bir kişi hayatını kaybetti
Asayiş
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Konyaspor, sahasında Fenerbahçe’ye boyun eğdi
Spor
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Fenerbahçe’den Konya’da kritik galibiyet
Spor
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Başına 1 milyon TL ödül konulan terörist Bitlis’te öldürüldü
Asayiş
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Bitlis’te 4 PKK’lı etkisiz hale getirildi
Asayiş
AK Partili gençlerden BM mesajı:
AK Partili gençlerden BM mesajı:
Yerel
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Sinema sanatçısı İlyas Salman Aydın’da gözaltına alındı
Asayiş
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Konyaspor-Fenerbahçe maçında tribün karıştı
Spor
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
DBP Tunceli İl Başkanlığında arama
Asayiş
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Bafra’da ’Pazarlama ve Üretim Yönetimi Eğitimi’
Yerel
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Kanadı kırık Baykuş tedavi altına alındı
Yerel
Bozbağ:
Bozbağ: "Büyük camia dediğin takımından puan sildirmez"
Spor
Spor Toto Süper Lig
Spor Toto Süper Lig
Spor

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR