Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Olsan Ambalaj
Ekrem Tır
Semir Eraslan
İlhan Mobilya
Brf Treyler
Başak Sürücü Kursu

HATAY VALİSİ LEKESİZ:

HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''İLİMİZİN SAHİP OLDUĞU TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUYU AÇIĞA ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ''

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ilin sahip olduğu tarihi ve kültürel dokuyu açığa çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Çankaya ve Örnek Sokak'ta gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyerek, 73 yapı ve 1 adet tarihi çeşmenin restore edileceğini belirtti.
     Çalışmaların 2011 yılı Mart ayına kadar tamamlanacağını belirten Lekesiz, şöyle konuştu:
     ''Gelecekle ilgili kaygılar taşıyan her insan, her toplum, geçmişinden vazgeçemez. Geçmiş, bugünü geliştirip geleceğin belirlenmesine yarayan tek hazinedir.
     Bu nedenle,kültürel mirasa sahip çıkmak, öncelikle insanın geleceğine de sahip çıkmasının bir gereği. Bu çalışmaları özenle yürütüyoruz. İlimizin sahip olduğu tarihi ve kültürel dokuyu açığa çıkarmayı hedefliyoruz. Biz de tarihi mirasımıza sahip çıkma bilinciyle üzerimize düşen gerekli çalışmaları yaparak projelerimizi hayata geçirmek istiyoruz. Bu konuda gerek valiliğimiz ve gerekse Antakya Belediye Başkanlığımızın öncelikli hedefimiz hiç kuşkusuz Kurtuluş Caddesi'dir. Bu cadde üzerinde yer alan tarihi evlerin restorasyonunu yaparak tarihi ve kültürel dokunun muhafaza edildiği bir mekana dönüştürmeyi hedefliyoruz.''
     Lekesiz, çalışmaların sona erdiğinde Kurtuluş Caddesi'nin ülkemizde ve dünyada parmakla gösterilebilecek çok özel yerlerden biri olacağını belirterek,''Dileğimiz, cadde üzerindeki tarihi ve kültürel değere sahip taşınmazların restorasyon çalışmalarının tamamlanması, caddenin özgün yapısının korunması ve yaşatılması'' diye konuştu.
     Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise tarihi yapıların yeniden yaşama dönmeleri için gerekli olan tüm çalışmaların ve çabanın gösterildiğine dikkati çekerek, bu konuda toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini söyledi.

 

HATAY VALİSİ LEKESİZ: haberi 21.10.2010 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  110240  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 110240
Kategori Yerel
ŞehirHatay
Hatay Haberleri
Son Eklenen Haberler

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR