Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR
Brf Treyler
Olsan Ambalaj
İlhan Mobilya
Semir Eraslan
Başak Sürücü Kursu
Ekrem Tır

Cumhurbaşkanı Gül, Ankara Esenboğa Havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI GÜL: -''TÜRKİYE VE İRAN GİBİ İKİ BÜYÜK ÜLKE, İKİ BENZEYEN ÜLKENİN EKONOMİK İŞ BİRLİĞİNE BAKARSANIZ, BİZİM BUNUN ÇOK GERİSİNDE OLDUĞUMUZU HERKES GÖRECEKTİR'' -''TÜRKİYE OLARAK HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BU KONULARIN (NÜKLEER PROGRAM) DİYALOGLA VE DİPLOMASİYLE ÇÖZÜMÜ İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER TÜRLÜ HİZMETE VE HER TÜRLÜ KOLAYLAŞTIRICI ÇABAYA DEVAM EDECEĞİZ''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilerin istenilen düzeyde olmadığını belirterek, ''Türkiye ve İran gibi iki büyük ülke, iki benzeyen ülkenin ekonomik iş birliğine bakarsanız, bizim bunun çok gerisinde olduğumuzu herkes görecektir'' dedi.
     İran'daki temaslarını tamamlayarak yurda dönen Cumhurbaşkanı Gül, Ankara Esenboğa Havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
     İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın davetine icabetle İran'a gerçekleştirdiği ziyareti tamamladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dini rehber Ayetullah Ali Hamaney ile görüştüğünü söyledi.
     Cumhurbaşkanı Gül, İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi, İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile de görüşmelerde bulunduğunu ifade ederek, ayrıca, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Muhammed Yahya Marufi ile İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (IKOPAB) Genel Sekreteri Mahmut Erol Kılıç'ı ayrı ayrı kabul ettiğini kaydetti.
     İran'daki temaslarında ticari konuların da ele alındığını belirten Gül, ''Türkiye-İran İş Konseyi Toplantısı''na İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile birlikte katıldıklarını hatırlattı.
     Görüşmelerde önce ikili konuların ele alındığını bildiren Gül, şunları kaydetti:
     ''İkili konular içerisinde de siyasi konuları gözden geçirdikten sonra, ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirme gerekliliğini bir kez daha açıkçası teyit etmiş olduk. Çünkü iki ülkenin potansiyeli ve iki ülkenin komşuluk hukukuna hiç de yakışmayacak bir ticaret hacmimiz ve ekonomik iş birliğimiz ve ilişkimiz var. Türkiye ve İran gibi iki büyük ülke, iki benzeyen ülkenin ekonomik iş birliğine bakarsanız, bizim bunun çok gerisinde olduğumuzu herkes görecektir. Özellikle ticaretin kolaylaştırılması için Tercihli Ticaret Anlaşması'yla ilgili görüşmeler devam ederken aslında serbest ticarete geçmenin daha doğru olduğu kanaatine vardık ve bununla ilgili müzakereye hemen başlayıp bunu da kısa sürede neticelendirmek için Devlet Palanlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı ile Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı'nı orada bıraktım ve onlar müzakerelere başladı'' dedi.
     İki ülke arasında enerji konusundaki iş birliğinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin gaz ve petrolde en büyük tedarikçilerinden birinin İran olduğunu kaydetti.
     Enerji konusunda hem Türkiye'nin hem de İran'ın çeşitli talepleri bulunduğunu bildiren Gül, bunların paket olarak değerlendirilip kısa sürede neticelendirileceğini söyledi.
     Gül, bu çerçevede İran Petrol Bakanı'nın yakında Türkiye'ye geleceğini bildirdi.
     Güvenlik konularında da iki ülkenin iş birliğini daha da geliştireceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, ''Özellikle sınır illerimizde meydana gelen can kayıplarıyla ilgili konuları konuştuk ve bu çerçevede sınır valilerimizin buluşmalarıyla ilgili talimatlar verildi, kararlar alındı'' diye konuştu.
    
     -İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI-
    
     Nükleer enerjinin görüşmelerdeki önemli konulardan olduğunu belirten Gül, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın ''İstanbul toplantılarının ne kadar önemli olduğunu'' söylediğini ifade etti.
     ''Görüşmede şöyle bir karara vardık'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, ''Nükleer enerji konusunda iki ülkenin dışişleri bakanlarının ve Celili'nin bir araya gelip hem yeni yol haritasının tespitiyle ilgili çalışma yapmalarını kararlaştırdık, hem kendilerine de bu görevi verdik. Onlar da oturup uzun bir çalışma yaptılar, dolayısıyla bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Türkiye olarak her zaman olduğu gibi bu konuların diyalogla ve diplomasiyle çözümü için elimizden gelen her türlü hizmete ve her türlü kolaylaştırıcı çabaya devam edeceğiz'' dedi.
     Türkiye'nin Meşet kentinde başkonsolosluk açma talebinin kabul edildiğini belirten Gül, İranlı yetkililere teşekkür etti.
     Ticaretin geliştirilmesi için ulaştırma ve gümrük kapılarının iyileştirilmesi konusunun da ele alındığını bildiren Cumhurbaşkanı Gül, Razı-Kapıköy ve Esendere-Sero kapılarının hizmete açılmasının kararlaştırıldığını ifade etti.
     Gül, Razı-Kapıköy kapısı için ortak kullanım anlaşması imzalandığını ve bunların ekonomik potansiyeli geliştireceğini söyledi.
     Türk ve İranlı iş adamlarının Tahran, Tebriz ve İsfahan'da önemli toplantılar yaptığını kaydeden Gül, İran gezisinin kendisi için ayrı bir özelliği olduğunu söyledi.
     Gül, şöyle devam etti:
     ''Tahran dışında İsfahan ve Tebriz gibi iki güzel kenti ziyaret etme imkanımız oldu. Bunu gerçekten çok arzu ediyorduk. İsfahan dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Birçok kez başkentlik yapmıştır. Gerçekten dünyanın en değerli tarihi eserlerini muhafaza etmektedir. Türk-İran tarihi çok ortaktır. Geçenlerde Topkapı Sarayı'nda açılan serginin adı '10 Bin Yıllık İran Medeniyeti, 2 Bin Yıllık Ortak Tarih' idi. Dolayısıyla birçok Türk hanedanları da bu eserlerin yapımına katkı vermiştir. Ortak tarihimiz vardır. Tebriz kenti ayrıca çok önemlidir, Doğu Azerbaycan eyaletinin başkentidir. Orada da çok büyük imparatorluklar, medeniyetler gelmiştir, geçmiştir. Modern bir kenttir Tebriz. Tebriz'i ziyaretimiz büyük heyecan uyandırdı, hem bizde hem Tebriz halkında. Çarşıya, pazara gittik, çok büyük halk sevgisiyle karşılaştık. Türkiye'ye gösterilen bu sevgiden büyük mutluluk duyduk.''
     Cumhurbaşkanı Gül, temasları boyunca İranlı yetkililerin kendilerini en iyi şekilde ağırladığını belirterek, ''Seyahatimizi kolaylaştırmak, en güzel şekilde ağırlamak için gayret göstermişlerdir, bir kez daha teşekkür ediyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Ankara Esenboğa Havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. haberi 17.02.2011 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay  105450  kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafında beğenilip 0 kişi beğenilmemiştir.

Beğendiniz mi?
Okunma 105450
Kategori Yerel
ŞehirHatay
  HATAYLILAR CUMHURİYET BAYRAMI’NI KONSERLERLE KUTLAYACAK
  Göreve geldiği ilk günden bu yana Hatay halkını sosyal ve kültürel alanda çeşitli etkinliklerle buluşturan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğündeki HBB, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu Hataylılara doya sıya yaşatacak. 29 EKİM’DE AŞK-I CUMHURİYET,  30 EKİM’DE KIRAÇ KONSERİ HBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından organize ed... 26.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 430Devamını oku
  İnşaatta Tek Göz Oda
  Çocuklarının okuyup kendilerini kurtarabilmeleri için mücadele eden anne Armağan Yıldız, günübirlik işlerde çalışarak üç çocuğuna babalık da yapmaya çalışıyor. Yıldız ailesinin tek dileği, havaların soğumaya başlamasıyla sıkıntıları daha da artmadan kapısı ve penceresi olan sıcak bir yuva Anne Yıldız: "Bu şartlarda çocuklarımın ders çalıştığını görmek beni çok üzüyor"Lise &oum... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 1395Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3255Devamını oku
  Vali Ata’dan Hasan Kaya’ya İade-i Ziyaret
  Vali Ata, Hatay’ın kalkınma hızının artırılması için şehir-üniversite iş birliğinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyerek ilimizin ve üniversitemizin daha iyi yerlerde olabilmesi için el birliği ile çalışacaklarını ve Hatay Valisi olarak üzerine düşen ne varsa yapmaya hazır olduğunu belirtti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü P... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 700Devamını oku
  Vali Ata PTT Heyetini Kabul Etti
  Vali Ata ziyarette yaptığı açıklamada, ülkemizin en köklü, en saygın kuruluşlarından biri olarak varlığını iki asra yakın bir süredir devam ettiren Posta ve Telgraf Teşkilatı’nın milletimizin hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Vali Ata, ‘’Teknolojinin gelişmesi, iletişim, haberleşme, kamu ihtiyacı ve kamu hizmetinin çok değişik yöntemlerle karşılanır hale gelmesi PTT teşkilatımızın da son derece mo... 25.10.2016 00:00
  Hatay Genel 545Devamını oku
  Hatay’da yapışık ikizler dünyaya geldi
  Defne ilçesinde yaşayan ve 5 yıl önce evlenen Fuat-Miyese Çakırkaya çiftinin çocuk hayalleri, ailenin normal yollarla çocuk sahibi olamayacağı haberiyle yıkıldı. Aradan geçen 4 buçuk yılda çeşitli sorunlar yaşayan ve çocuk hayali için birçok yola başvuran Çakırkaya çifti, son olarak Ankara’daki bir tüp bebek merkezinde tüp bebek yoluyla bebek sahibi olmayı amaçladı ve b... 07.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 6785Devamını oku
  Silahlı Saldırıya Uğrayan İki ortak Hayatını Kaybetti
  Cumhuriyet mahallesi Çevre yolu caddesi Damla Apartmanının beşinci katında Uluslararası Nakliye işi ile uğraştıkları belirlenen Ali Gövler (45) ile ortağı Beyazıt Kamçılar (43) işyerlerinde yanlarında çalıştığı iddia edilen İ. K. tarafından silahlı saldırıya uğradı.  Silah sesleri üzerine güvenlik güçlerine ve acil servis ekiplerine haber verilirken, her iki şahsında olay yerinde hayatlarını kaybettiği, silahlı saldırı olayını ger&cce... 11.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 4000Devamını oku
  GENÇ SERGEN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
  Sergen Kuş’un intihar etmiş olabileceği üzerinde duruluyor . Olayla ilgili soruşturma devam ediyor. Sergen Kuş’un cenazesi Antakya Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma hastanesine götürüldüğü daha sonra Sutaşı Mahallesi Asri mezarlığında toprağa verildiği belirtildi.... 28.09.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3740Devamını oku
  Tıp Öğrencisi Tuğba Kazada Öldü
  Kaza,  kent merkezindeki Tayfur Sökmen Kampusu yakınlarında meydana geldi. MKÜ Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi Tuğba Alaş'ın arkasında oturduğu, adı açıklanmayan arkadaşının kullandığı 31 AU 67 plakalı motosikte, hızlı olduğu iddia edilen M.K. yönetimindeki 01 VN 254 plakalı otomobil arkadan çarptı. Kazada, Tuğba Alaş olay yerinde yaşamını yitirirken, motosiklet sürücüsü hafif yaralandı.  Müzik t... 25.10.2016 00:00
  Hatay Polis-Adliye 3255Devamını oku
  DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ TAMAMLANDI
  HBB Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş’ın kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarına yön veren ekipler, kentin ulaşım ağını rahatlatacak projenin yapımında sona yaklaşıyor. DEV PROJENİN YÜZDE 85’İ  TAMAMLANDI Kent merkezinin girişi olması dolayısıyla önem arz eden Antakya Kavaslı Mahallesi’nde ulaşımın rahatlaması için dev bir projeyi daha hayata geçiren HBB, kente modern bir görünüm kazandır... 11.10.2016 00:00
  Hatay Belediye 3230Devamını oku
Karacan’dan AK Parti Tepebaşı yönetimine hayırlı olsun ziyareti
Karacan’dan AK Parti Tepebaşı yönetimine hayırlı olsun ziyareti
Yerel
İzmit Zabıtası, halk sağlığını tehlikeye sokan sucuklara el koydu
İzmit Zabıtası, halk sağlığını tehlikeye sokan sucuklara el koydu
Yerel
Niğde’de FETÖ’den 251 kişi tutuklandı
Niğde’de FETÖ’den 251 kişi tutuklandı
Yerel
Zonguldak’a son 14 yılda 815 milyon TL yatırım
Zonguldak’a son 14 yılda 815 milyon TL yatırım
Yerel
Bulgaristan Türk çayı ile ısınıyor
Bulgaristan Türk çayı ile ısınıyor
Ekonomi
Tuzakçı avcılar yakalandı
Tuzakçı avcılar yakalandı
Yerel
HATSU, REYHANLI MUHTARLARINA KULAK VERDİ
HATSU, REYHANLI MUHTARLARINA KULAK VERDİ
Belediye
Üniversiteler Aydınlı gençlerle buluştu
Üniversiteler Aydınlı gençlerle buluştu
Yerel
Ümraniye Belediyesi daha temiz bir ilçe için çalışıyor
Ümraniye Belediyesi daha temiz bir ilçe için çalışıyor
Yerel
Muhammed Ali Sosyal Tesisleri Pursaklar’ın hizmetinde
Muhammed Ali Sosyal Tesisleri Pursaklar’ın hizmetinde
Yerel
Tekmeci saldırganı görünce gözyaşlarına boğuldu
Tekmeci saldırganı görünce gözyaşlarına boğuldu
Asayiş
Alanya Belediye Tiyatrosu Adana’da
Alanya Belediye Tiyatrosu Adana’da
Yerel
Vodafone 38. İstanbul Maratonu’nda gözler start noktalarında
Vodafone 38. İstanbul Maratonu’nda gözler start noktalarında
Spor
FETÖ’nün sözde Amasya koordinatörü tutuklandı
FETÖ’nün sözde Amasya koordinatörü tutuklandı
Asayiş
Otopark inşaatı alanında çökme
Otopark inşaatı alanında çökme
Asayiş
KOTO’dan Antalya TSO’ya geçmiş olsun ziyareti
KOTO’dan Antalya TSO’ya geçmiş olsun ziyareti
Yerel
Çolakbayrakdar,
Çolakbayrakdar, "MOBİTEK, Türkiye’ye Örnek Oldu"
Yerel
Torbalı’da sosyal belediyecilik atağı
Torbalı’da sosyal belediyecilik atağı
Yerel
Poyraz, Paris’ten dünyaya açıldı
Poyraz, Paris’ten dünyaya açıldı
Yerel
Fırat Kalkanı Operasyonu 64’üncü gününde sürüyor
Fırat Kalkanı Operasyonu 64’üncü gününde sürüyor
Genel

Haber Kategorileri

Tüm Radyolar Burada Tıkla
Canlı Radyo Dinle
Tüm Radyolar Burada Tıkla
İNDİR